Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sporda kaderiniz 2020 ile değişir

Biz Olimpiyatları aldığımızda spora çok ciddi yatırımlar yapılmıştı. 2020 Olimpiyatları da Türkiye için çok büyük bir fırsat olacaktır

Boğaziçi Yüzme Yarışları için İstanbul'da bulunan Avustralyalı ünlü yüzücü Ian Thorpe, SABAH'ın sorularını yanıtladı: "Sidney Olimpiyatları'nda 17 yaşındayken yüzdüm. Oyunların ev sahipliği açıklandığında aslında ablam için sevinmiştim. Ben daha 10 yaşındaydım. Onun olimpiyatlarda yüzebileceğini düşünmüştüm. Sidney Olimpiyatları ülkemde çocukların spora bakışını değiştirdi. Onlar için önce katılma anlamında bir hedef, sonra da orada başarılı olanlarla yeni nesiller için de kahramanlar oluşturdu."

Türk gençleri için büyük fırsat olur...

"O zaman Avustralya'da çok ciddi yatırım yapıldı spora... Ülkemin gurur duyduğu, dünya çapında yıldızlar çıktı. Adını duymadığımız, bilmediğimiz sporlarda olimpiyat şampiyonları çıktı, örneğin tekvandoda... 2020 Olimpiyatları Türkiye'deki gençler, çocuklar için büyük bir fırsat olabilir. Türkiye ve İstanbul buna ne katkı yapabileceğini ortaya koymalı. İki kıta faktörü çok özel. Olimpiyat kültürlerin, dinlerin, ırkların buluşması. Bence olimpiyatlar, dünyada hep farklı yerlerde yapılmalı."

2012 olmadı, asıl hedefim 2016 Rio...

"Bu sene yarışmayacağım, seneye Glasgow'da yarışmayı planlıyorum ama omzumdaki sakatlığım sürüyor. Asıl hedefim 2016 Rio Olimpiyatları. 2012'ye iyi hazırlanamadım. Avustralya, yüzmede altın madalyaya çok alışmıştı. Bu yüzden çok gerçekçi bir değerlendirme yapılamadı. Londra'da çok iyi yarışan isimler oldu, ama altın alamadıkları için başarısız gibi görüldüler. Bronz, gümüş madalyalar bile yeterli görülmedi."

Çanakkale'ye geleceğim

(Avustralyalı yüzücüye atalarının savaştığı Çanakkale'yi sormamak olmazdı) Hiç gittin mi, gitmeyi düşünüyor musun? Gitmedim. Bu gelişimde de gidemeyeceğim. Daha uygun bir ziyaretimde mutlaka istiyorum. Türkiye ve Avustralya için çok önemli bir yer olduğunu biliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sporda kaderiniz 2020 ile değişir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN