Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödül dopingi körüklüyor

Giriş Tarihi: 19.7.2013

Yüksek ödüllerin sporcuları doping yapmaya ittiğini tespit eden Spor Bakanı Kılıç, yönetmeliğin değiştirilmesi talimatını verdi. Bundan sonra kademeli ödül verilecek

Üst üste patlayan doping skandalları üzerine çalışma başlatan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ödül yönetmeliğinde değişiklik yapılmasını istedi. Yüksek ödüllerin sporcuları doping yapmaya ittiğini dikkate alan bakanlık, bundan ödülü kademeli dağıtacak. Yeni yönetmeliğe göre, dünya şampiyonu bir sporcu 200 bin lira ödül alacak. Aynı sporcu 2. kez şampiyon olursa 400, 3. kez olursa 800 bin lira ile ödüllendirilecek. Yönetmelik hazırlanırken olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonasında altın kazanan sporcuların ödülleri arasındaki farklılıklar da hesaplanacak.

Ya kebapçı ya emlakçı
Yapılan araştırmada ayrıca sporcuların başarı konusunda istikrarlı olmadığı da ortaya çıktı. Buna göre, üst üste şampiyonluk yaşayan sporcu sayısının çok az olduğu ve diğer şampiyonların bir süre sonra ya kebapçılık ya da emlakçılık yapmayı tercih ettikleri kaydedildi.

Ödüller ne kadar?
Ödül yönetmeliği gereği şu an olimpiyat şampiyonu olan sporcu 2 bin cumhuriyet altını, dünya şampiyonu sporcu bin cumhuriyet altını, Avrupa şampiyonu ise 500 cumhuriyet altını ödül alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödül dopingi körüklüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN