33 kişiye men

Türkiye'de son 5 ayda 33 halterciye 2 yıl yarışmalardan men cezası verildi

Giriş Tarihi: 25.7.2013
Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, Türkiye'de özellikle son dönemde patlama yapan dopingli sporcu sayısının, dopingle mücadele konusundaki çalışmalarından kaynaklandığını söyledi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın 'dopinge karşı sıfır tolerans' ilkesine sıkı sıkıya bağlı olduklarını ve 9 Mart'tan bu yana 483 sporcudan numune aldıklarını vurgulayan Taşpınar, yasaklı maddelere kesinlikle geçit vermediklerini söyledi.

6 AYDA 773 SPORCUYA TEST

2011 yılında 71, 2012 yılında 447 halterciden numune alındığını, 2013 yılının ilk 6 ayında ise alınan numune sayısının şimdiden 773'e ulaştığını ifade eden Taşpınar, "Bunların arasından 33 haltercinin numuneleri pozitif çıktı. Gözlerinin yaşına bakmadan 2 yıl men cezası verdik. Bundan sonra sporcusu doping yaptığı tespit edilen antrenörlere de cezalar vereceğiz" diye konuştu.

GEÇMİŞTE ÜSTÜ ÖRTÜLDÜ

Geçmişte doping olaylarının üstünün örtüldüğünü kaydeden Tamer Taşpınar şöyle konuştu: "Eskiden alınan numune sayısı bir elin parmağını geçmiyordu. Son aylarda dopingli sporcu sayısındaki artış dopingle mücadelede sağladığımız başarının göstergesidir. WADA da böyle düşünüyor. Hiç kimsenin sporcularımızın sağlığı ile oynamaya hakkı yok. Bayan sporcuların sesi kalınlaşıyor, sakalları çıkıyor, birçok sporcuda karaciğer ve böbrek yetmezliği, beyin ödemleri oluşuyor. İnsan sağlığını bu denli tehdit eden bu maddelerle mücadele etmeye devam edeceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
33 kişiye men
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN