Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sen de mi pehlivan!

Doping skandalları, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne sıçradı. Üç yıldır başpehlivan olan Ali Gürbüz dopingli çıktı. Hamza Yerlikaya da acı konuştu: 19 güreşçide doping tespit edildi

Giriş Tarihi: 13.8.2013
Güreş dünyası, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı Ali Gürbüz'ün dopingli çıkmasıyla sarsıldı. Üç yıl üst üste başpehlivan olup altın kemerinin ebedi sahibi olan Gürbüz'ün alınan doping numunelerinde yasaklı madde tespit edildi. Gürbüz'ün test sonuçlarının Güreş Federasyonu'na ulaşması sonrası ebedi olarak sahibi olma hakkı kazandığı altın kemerinin geri alınarak iki yıl güreşlerden men edileceği açıklandı.

'CEZAYI FILA DEĞİL, BİZ VERİRİZ'
Şok eden skandal üzerine dün basın toplantısı düzenleyen Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, şok itiraflarda bulundu: "652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz'ün de aralarında bulunduğu 19 pehlivanda dopingli maddeye rastlandı. Bunlara gereken cezalar verilecek." Yerlikaya FILA'nın Rıza Kayaalp'e ırkçılık suçlaması ile verdiği 6 ay cezayla ilgili ise "Tahkim Kurulu'na itirazımızı bildirdik. Olumsuz sonuç çıkarsa konuyu CAS'a götüreceğiz. Gerçekten ellerinde bir belge varsa bu cezayı FILA değil, Türkiye Güreş Federasyonu olarak biz veririz" dedi.

KEMERİ GİTTİ
Son iki yılın başpehlivanı Ali Gürbüz, Temmuz ayındaki Kırkpınar'da finalde rakibi İsmail Balaban'ı yenip üst üste üçüncü kez başpehlivan olup altın kemerin ebedi sahibi olmuştu. Ancak şimdi hem kemerini hem de kazandığı 30 bin 250 TL'lik ödülü iade edecek.

DEDESİ DE İSYAN ETTİ
Gürbüz'ün dedesi Mehmet Öztürk, "Bizim için artık kemerin önemi yok. Onur ve gurur mücadelesi vereceğiz. Önce 'negatif' şimdi de 'pozitif' diyorlar. Konuyu yargıya taşıyacağız" dedi.

ALİ GÜRBÜZ'ÜN DOPİNGLİ ÇIKMASI İÇİN NE DEDİLER?

HAMDİ SEDEFÇİ

İnşallah son olur
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi: Şoktayım. Emek büyük değerdir, emekte helalinden bir emek olmalı. Ali Gürbüz, çok yiğit bir pehlivan, çok güzel bir güreş yaptı, dopingli çıkması beni şoka soktu. Ali Gürbüz'ün birinciliğini iptal etmemiz, ebedi sahibi olduğu altın kemerini geri almamız gerekiyor. Bu şartlar altında dereceler değişecek. İnşallah bu son olur. Pehlivanların meydanının kirlenmesini istemiyoruz.

RECEP KARA

Hırsının kurbanı
Eski başpehlivanlardan Recep Kara: Bilerek yasaklı madde kullanacağı ihtimalini vermiyorum. Eğer böyle bir şey yapmışsa bir anlık hırsının kurbanı olmuştur. Güreş meydanında kaybetmek bu şekilde kaybetmekten bence daha iyidir. Günü kurtarmayı ben de zamanında tercih edebilirdim. Hem ahlaki olarak hem de sağlık açısından böyle bir yola tevessül etmedim. Artık yasaklı madde kullananların kaçışının olmadığını herkes iyi bilmeli.

SEYFETTİN SELİM

Çevresi yaktı
2009-2013 yılları arası ağalık yapan Seyfettin Selim: Ali Gürbüz'ün bir suçu olduğunu inanmıyorum. Ali'den nemalananlar var, onlar kendilerini biliyor, dopingi de nemalananlar vermiştir. Bunlarla başedemediğim için ben ağalığı bıraktım, bunlar bütün pehlivanları biraraya topladılar, birini güreştirip birini güreştirmediler. Bundan soğuttular. Yağlı güreş adına soğuttular.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sen de mi pehlivan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN