Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 üzerinden sıfır

Moskova'da düzenlenen 14'üncü Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 5 erkek, 5 kadın toplam 10 sporcu ile mücadele ettik. 9 sporcumuz elemeleri geçemedi

Giriş Tarihi: 17.8.2013
Rusya'nın Başkenti Moskova'da devam eden 14. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda madalya umutlarımız arasında olan milli atlet İlham Tanui Özbilen, 1500 metre yarı finalde ilk 5 arasına giremeyerek elendi. Yarışa hızlı bir giriş ile başlayan İlham, son turda ise bu hızını koruyamadı. 3:37:07 ile dokuzuncu olan milli atlet, elenerek finali göremedi. Bu sonuçla birlikte şampiyonada Türk sporcu kalmadı. Üst üste patlayan doping skandalları sonrası 5'i kadın olmak sadece 10 sporcu ile katıldığımız Rusya'daki şampiyonayı madalya alamadan tamamladık.

YENİDEN YAPILANMA ŞART
Doping skandallarıyla sarsılan ve başkanı Mehmet Terzi'yi istifaya kadar götüren olaylar sonrası sporcularımızın morallerinin bozulduğunu söyleyebiliriz ancak başarısızlığı sadece buna bağlamak doğru değil. Ağlama ve gözyaşı dökmeyi bırakıp yapılacak seçimde Türk atletizminde çıtayı yükseltecek başkan, yönetim ve teknik ekip iş başına getirtilmeli. Türk sporunda olduğu gibi atletizmde de yeniden bir yapılanma içerisine girilmesi gerekiyor. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda başarısızlığın mazereti olmaz. Sporcular, doping konusunda eğitilmelidir. Yoksa uluslararası arenada yarıştıracak sporcu bulamayız.

KİMLER YARIŞTI?
Moskova'da 10 sporcu ile boy gösterdik ve sıfır çektik. Sadece 1500 metrede İlhan Tanui Özbilen yarı finalde yarıştı ama finali göremedi. Cirit atmada Fatih Avan, 10 bin metrede Polat Kemboi Arıkan, disk atmada Ercüment Olgundeniz, 3 bin metre engellide Tarık Langat Akdağ, 1500 metrede Tuğba Karakaya Koyuncu, gülle atmada Emel Dereli, yüksek atlamada Burcu Ayhan Yüksel elemeleri bile geçemedi. Maratonda ise Ümmü Kiraz ve Sultan Haydar yarışı tamamlayamadılar.

FİNALİ GÖREMEDİ
İlham Tanui Özbilen, 1500 metre yarı finalinde dün piste çıktı. 3:37.07'lik derecesiyle serisini 9. bitirdi ve şampiyonadan elendi. Özbilen, çarşamba günü 3:39.73'lük derecesiyle yarışında 3. olup yarı finale kalmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 üzerinden sıfır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN