Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul çok avantajlı

Associated Press Haber Ajansı, Buenos Aires'te yapılacak oylamaya dört gün kala, 2020 Olimpiyatları ev sahipliği için İstanbul'un diğer adaylar Madrid ve Tokyo'ya nazaran daha şanslı olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 3.9.2013
Dünyaca ünlü haber ajansı Associated Press (AP), 2020 Olimpiyatları'nın ev sahipliğinin açıklanmasına sayılı günler kala İstanbul'a övgüler yağdırdı. Gelecek cumartesi Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerinin oylarıyla belirlenecek 2020 öncesi AP, İstanbul için "Eşsiz" yorumunu yaptı.

İstanbul sembol bir şehir

İstanbul'un ilk Müslüman aday şehir olarak Olimpiyatların herkese hitap etmesi konusunda önemli bir araç olduğunu belirten ajans, "Asya ve Avrupa'yı bağlayan sembol şehir olması anlamında İstanbul bu adaylık sürecinde çok şanslı" değerlendirmesinde bulunuldu. Associated Press, "İstanbul'un beşinci adaylığı ne kadar kararlı ve azimli olduğunun net bir göstergesi.

Hükümet destek veriyor

Türk Hükümeti de olimpiyat adaylığı sürecinde inanılmaz bir destek verdi. Başbakan bizzat adaylık sürecinde yer alıp, İstanbul için inanılmaz çalıştı. Buenos Aires'e de gelerek desteğine devam edecek. Olimpiyat Komitesi'nin başında Hasan Arat gibi dinamik bir liderin bulunması da önemli bir faktör" yorumunu yaptı.

Tokyo'nun sıkıntısı sızıntı

Başka bir uluslararası haber ajansı AFP ise Tokyo'nun Fukuşime Nükleer Santrali'nden sızan 300 tonluk toksik suyun bir kısmının okyanusa dökülmesinin sıkıntı oluşturduğunu vurguladı. Tokyo 2020 Olimpiyat adaylığı yetkilisi Tsunekazu Takeda ise bu durumun adaylıklarını etkilemeyeceğini iddia etti.

Projeye hayran kalmışlardı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyeleri, İstanbul'a yaptıkları ziyarette yapımı biten ve süren tesisleri gezerek İstanbul'un adaylığı hakkında bilgi toplamışlardı. Üyeler, özellikle açılış ve kapanış törenlerinin yapılması planlanan Haydarpaşa'da olimpiyat için kurulacak stat projesinden çok etkilendiklerini ifade etmişlerdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul çok avantajlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN