Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 milyar $ kazandırır

Uzmanlar, 2020 Olimpiyat Oyunları'nın alınması durumunda İstanbul'a sadece turizmdeki getirisinin 10 milyar Dolar'ı bulacağını tahmin ediyor

İstanbul 2020 Olimpiyatları'nı alırsa, ciddi bir ekonomik kazanç da elde edilecek. Uzmanlar, olimpiyatların İstanbul'da düzenlenmesi halinde ülkenin gelmiş geçmiş en büyük turizm gelirlerine ulaşmasını beklerken, Türkiye'nin uluslararası şirketlerin doğrudan yatırımları açısından daha fazla dikkat çekeceğini belirtiyor. Olimpiyatların sadece turizmdeki getirisinin 10 milyar Dolar'ı bulacağı ifade ediliyor. Amplio Emlak Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, 7 yıl içinde tesis ve diğer entegre yatırımlar için 28 milyar Dolarlık yatırımın yapılacağını belirtti. 2020 Olimpiyatları'nın İstanbul'da gerçekleşmesinin şimdiki turist sayısına ilave 5 milyon turistin daha eklenmesi anlamına geldiğini belirten Babaoğlu, "10 milyar Dolarlık bir gelir getireceğinden bahsediliyor" dedi.

'MOTİVASYON KAYNAĞI OLACAK'
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ise Türkiye'nin olimpiyatlara hazır olduğunu, oyunların İstanbul için önemli bir yenileme ve motivasyon kaynağı olacağını söyledi.

İLK KEZ BU KADAR GÜÇLÜYÜZ
Arjantin'e gitmeden önce basının karşısına geçen Kadir Topbaş, "Türkiye beşinci kez aday oluyor. İlk kez bu kadar hazırlıklı ve güçlüyüz. Hep birlikte hedefe kilitlenmeliyiz" dedi.

BU KEZ HEDEFE ÇOK YAKINIZ
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, son sunum öncesi umutlu açıklamalar yaptı. İstanbul, Madrid ve Tokyo'nun şanslarının eşit olduğunu ifade eden Erdener, "İstanbul ilk kez hedefine bu kadar yaklaşmış durumda. Cumartesi günü ilkini bizim, sonuncusunu Madrid'in yapacağı son sunumlar ve oradaki etki değerimiz bu işte önemli pay sahibi olacak" diye konuştu. Engelli sporcu Gizem Girişmen ise, "Genç bir nüfusumuz var bence ülkemiz olimpiyatları hak ediyor" dedi.

İSTANBUL'UN TACINI TAKMA VAKTİ GELDİ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği için hazır olduklarını söyledi. Topbaş, İstanbul'un artık olimpiyat tacını başına takma zamanının geldiğini belirterek "Milletimizden dua bekliyoruz. Umutlu bir şekilde yola çıkıyoruz. Herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli. İstanbul'un olimpiyat tacını başına takmasının vaktinin geldiğini düşünüyorum" dedi.

UZUN BİR YOLDAN GEÇTİK

7 Temmuz 2011:

TMOK, Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday olacağını açıkladı.

13 Ağustos 2011:

Adaylığımızı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmen açıkladı

23 Mayıs 2012:

İstanbul, IOC Yönetim Kurulu tarafından Tokyo ve Madrid ile aday kentliğe kabul edildi.

23 Haziran 2012:

Adaylık prosedürü imzalandı ve adaylık aidatı ödendi.

7 Ocak 2013:

TMOK, 2020 adaylık belgesini Lozan'da IOC'ye resmen sundu ve böylece İstanbul'un adaylığı resmi nitelik kazandı.

24-27 Mart 2013:

IOC Değerlendirme Komisyonu (EC), Tokyo ve Madrid'in ardından incelemelerde bulunmak ve teknik raporunu hazırlamak üzere İstanbul'a geldi.

25 Haziran 2013:

EC'nin IOC'ye sunduğu teknik rapor, açıklandı. İstanbul 2020 heyetinin sunduğu oyunlar planının "eşsiz ve çok nitelikli" olduğuna dikkat çekildi.

3-4 Temmuz 2013:

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın önderliğindeki İstanbul 2020 Heyeti, Lozan'da IOC üyelerine teknik sunum yaptı.

VE YOLUN SONU 7 EYLÜL KARAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 milyar $ kazandırır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN