Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burada bİtmedİ

Madrid'i saf dışı bırakıp Tokyo ile birlikte finale kalan İstanbul 2020 rüyasına çok yaklaştı ama olmadı. Ancak bu iş burada bitmedi... İstanbul gücüyle, ruhuyla olimpiyatları mutlaka alacak

İstanbul 2020 yolculuğu Arjantin'de son buldu. Takım lideri Başbakan Erdoğan 16 saat süren uçak yolculuğunun ardından heyetin başına geçti. Başbakan aşk ve kalbi birleştiren bir konuşma yaptı. 16 yıl lisanslı futbolcu olarak sporun içerisinde olduğunu spor ile İstanbul aşkının kendisini Başbakanlığa taşıdığını vurgusunu yaptı. Soru-cevap bölümünde Türkiye beklediği sorularla karşılaştı. Doping, Suriye, ve ulaşım... Dopingde sıfır tolerans için çalışıldığı dile getirilirken, Türkiye'nin bu konuda taviz vermediğini, bu kadar dopingli sporcunun çıkmasının gerçeği de yanıtta yer aldı.

FİNALDE NEFESLER TUTULDU
İş ve spor adamlarının desteği, lobi çalışmaları da Türkiye'nin her kesimiyle hazır olduğunu gösterdi. Her şeyi ile hazır olan İstanbul'a 2020 çok yakışıyordu. İlk oylamada Madrid ile 26-26 eşit oy alınca, ikinci oylamaya geçildi. İstanbul 49 oy alarak Tokyo ile finale kaldı. Nefesler tutulmuştu... Saatlerin çabuk geçmesi bekleniyordu. Herkes İstanbul'un en şanslı duruma geçtiğini söylüyordu. Ve oylamaya geçildi... Ancak olmadı ve Tokyo 60 oy alırken, Türkiye 36 oyda kalıyordu. Ama bu iş burada bitmedi. Olimpiyat mutlaka İstanbul'da yapılacak.

TOKYO'DAN DESTEK
2020 Olimpiyatları'nın Tokyo'da yapılacağını açıklanmasının ardından Sultanahmet'te toplanan kalabalık kısa bir sürede dağılırken Japon bir turist, "Keşke İstanbul kazansaydı. Üzüldük." dedi.

UÇAK ARIZA YAPTI OYLAMAYI KAÇIRDILAR
THY'nin önceki gün İstanbul- Sao Paulo-Buenos Aires seferini yapan TK-15 sefer sayılı Airbus A340 tipi 'Adana' isimli uçağı motor arızası yaptı. Buenos Aires'e gitmek için hazırlıklara başladığı sırada motorlarında birinde arıza tespit edildi. 2020 Olimpiyatları'nın düzenleneceği kenti belirleyen oylama için Buenos Aires'e gidecek kişilerinde bulunduğu yolcular otele alınırken, dönüş seferi de gecikmeli olarak yapılabildi.

YILLIK MARATON HÜZÜNLE BİTTİ

7 Temmuz 2011:
TMOK, Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday olacağını açıkladı.

13 Ağustos 2011:
Adaylığımızı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmen açıkladı.

23 Mayıs 2012:
İstanbul, IOC Yönetim Kurulu tarafından Tokyo ve Madrid ile aday kentliğe kabul edildi.

23 Haziran 2012:
Adaylık prosedürü imzalandı ve adaylık aidatı ödendi.

7 Ocak 2013:
TMOK, 2020 adaylık belgesini Lozan'da IOC'ye resmen sundu ve böylece İstanbul'un adaylığı resmi nitelik kazandı.

24-27 Mart 2013:
IOC Değerlendirme Komisyonu (EC), Tokyo ve Madrid'in ardından incelemelerde bulunmak ve teknik raporunu hazırlamak üzere İstanbul'a geldi.

25 Haziran 2013:
EC'nin IOC'ye sunduğu teknik rapor, açıklandı. İstanbul 2020 heyetinin sunduğu oyunlar planının "eşsiz ve çok nitelikli" olduğuna dikkat çekildi.

3-4 Temmuz 2013:
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın önderliğindeki İstanbul 2020 Heyeti, Lozan'da IOC üyelerine teknik sunum yaptı.

7 EYLÜL KARAR TOKYO
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burada bİtmedİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN