Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şölen gibi geçti

35. Vodafone İstanbul Maratonu, rekor katılımla yine iki kıtayı birbirine bağladı. 100'e yakın ülkeden 160 bin kişi Boğaz Köprüsü'nden geçip yarıştı

35. Vodafone İstanbul Maratonu ve halk yürüyüşü dün yine büyük bir katılımla gerçekleşti. Anadolu yakasında, Altunizade Köprüsü altında startı verilen etkinliğe 20 bini profesyonel sporcu, toplam 160 bin kişi katıldı. Katılımcılar, Boğaz Köprüsü'nü geçip, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inerek Dolmabahçe'deki finişe kadar yürüdü. Havanın güneşli olması katılımı artırdı.
Topbaş'ın tabancası tutukl uk yaptı

Yarışta bu sene bir yenilik de startta yaşandı. Maraton ilk kez İstiklal Marşı okunarak başlarken, startı veren Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ın tabancası ilk atışta tutukluluk yaptı. Topbaş'ın ikinci kez tetiğe basmasıyla yarış büyük coşkuyla başladı.

Hedef daha da büyüdü

Dolmabahçe'de sona eren halk yürüyüşünde erkeklerde ilk 10'da üç Türk atlet vardı. Kadınlardaysa beş Türk atlet ilk 10 içinde yer aldı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Gökhan Öğüt, "Kayıtlı sporcu sayısında bu yıl rekor düzeyi yakaladık. 20 bine yakın sporcuya ulaşmayı başardık. Vodafone İstanbul Maratonu'nu daha da büyütmeyi ve dünyanın en büyük 7 maratonundan biri yapmayı hedefliyoruz. İstanbul'un bir maraton başkenti haline gelmesinin, her yıl on binlerce sporcu ve turisti çekerek, şehrin ve ülkemizin ekonomisine büyük katkılar sunacağına inanıyoruz. Vodafone İstanbul Maratonu, İstanbul markasının global arenada yükselmesine de katkıda bulunacak bir etkinlik olarak bizim için büyük değer taşıyor" diye konuştu.

Engelliler de oradaydı

Maratona engelli vatandaşlarımız da büyük ilgi gösterdi. Köprü girişinde kurulan seyyar tuvaletler de katılımcılara hizmet verdi. Çok sayıda ambulans ise yaşanabilecek sağlık sorunlarına karşı önlem amacıyla hazır tutuldu. Yarışçılara belli noktalarda su da dağıtıldı.

Kürsüde duble
Geçen yıl Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği tarafından Altın Kategori'ye layık görülen Vodafone İstanbul Maratonu'nda erkeklerde birinciliği Kenya asıllı Fransız Abraham Kiprotich (2:12:28), kadınlarda ise Kenyalı Rebessa Kangogo Chesir (2:29:05) kazandı. Kadınlarda Elvan Abeylegesse ikinciliği, Sultan Haydar üçüncülüğü alarak kürsüye çıkan Türk sporcular oldular. Maratonda toplamda 1 milyon bin dolar ödül dağıtıldı. 42.195 metrelik maratonda birinci olan kadın ve erkek atletlere 50'şer, ikincilere 25'er, üçüncülere 15'er, dördüncülere 10'ar, beşincilere ise 8'er bin dolar para ödülü verildi.

MARATON'DAN NOTLAR

Güvenlik ön plandaydı
Köprü güvenliği nedeniyle alınan tedbirler ön plana çıktı. Anonslarla köprü üzerinde bekleme yapılmaması ve yürüyerek geçilmesi konusunda uyarılar yapıldı. Bariyerleri geçip boğaza karşı hatıra fotoğrafı çektiranler sık sık ilerlemeleri için uyarıldı.

Köprüde beklemeyin
Maratonda köprüde oluşabilecek sıkıntılar nedeniyle görevliler yolun her iki tarafından birer şeridi yürüyüşe kapattı. Ancak vatandaşlar bu bariyerleri geçip köprünün üzerinde bol bol hatıra fotoğrafı çekirdi. Görevliler sık sık anons yapıp kalabalığı uyardı.

Topbaş: Yürüyün
Vodafone İstanbul Maratonu Halk Koşusu'nda vali Avni Mutlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş vatandaşlarla yürüdü. Topbaş yarış öncesi, "Köprü üzerinde fazla beklemeden, koşmak yerine yürüyerek geçersek bir sıkıntı yaşanmaz" dedi.

Asılsız bomba ihbarı
Maratonun bitimiyle köprüyü trafiğe açmak için harekete geçen polisler, şüpheli bir paket fark etti. Köprü girişine bir bez parçasına bağlanmış poşeti inceleyen emniyet güçleri, bomba imha ekiplerini çağırdı. Büyük gürültüyle patlatılan poşetten bir şey çıkmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şölen gibi geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN