Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kral'ı kaybettik

Spor basınının efsane ismi; kralı Necmi Tanyolaç 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir huzurevinde kalan Tanyolaç bugün toprağa verilecek

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Spor basınının duayen ismi TSYD'nin kurucusu Necmi Tanyolaç, 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Tanyolaç, meslek hayatı boyunca başarılı gazeteciliği, dik duruşu ve yetiştirdiği onlarca büyük gazeteci ile yaşarken adeta ölümsüzleşmişti... Ailesi, o dört yaşındayken Yunanistan'ın İskeçe şehrinden Türkiye'ye göç etti. Tanyolaç, hayatının büyük bir kısmını Büyükada'da geçirdi. İki yıl önce kaybettiği eşinden bir erkek ve bir kız çocuğu dünyaya geldi. Eşinin ölümünden sonra Tanyolaç kendisine bakıcı tutsa da bir türlü memnun kalmadı. Evini satarak huzurevinin kendisi için en doğru yol olacağını düşündü ve huzurevine yerleşti. Tanyolaç, huzurevinde kalışıyla ilgili şöyle demişti: "Hemşiresi var, doktoru var; yemeği var, yatağı var. Burası bana iyi geldi." Alzheimer tedavisi gören 85 yaşındaki Tanyolaç, Çamlıca'da kaldığı huzurevinde önceki gece rahatsızlandı. Hastaneye kaldırılan Tanyolaç'ın, gece yarısı hayata gözlerini yumduğu kaydedildi. Necmi Tanyolaç için bugün saat 10.30'da TSYD'nin Levent'teki merkezinde tören düzenlenecek. Tanyolaç'ın cenazesi Şişli Camisi'nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Feriköy Mezarlığı'na defnedilecek.

Necmi Tanyolaç kimdir?
İskeçe'de 1928 yılında doğan Tanyolaç, 1950 yılında gazeteciliğe başladı. TSYD'nin kurucularından olan Necmi Tanyolaç, dernekte 1970-1972 ve 1981-1984 yılları arasında genel başkanlık yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başkan vekilliği görevinde de bulunan Tanyolaç, Zaman, Son Posta, Tercüman, Spor, Milliyet, Güneş, Sabah, Yeni Asır, Fotospor, Meydan gazetelerinde yazar ve yönetici olarak çalıştı. TGC ve TSYD'den 20 ödülü bulunan Tanyolaç'ın "Arka Pencere","Taçsız Kral", "8.15 Vapuru" ve "Martılı Kahve" isimli kitapları yayımlandı.


Ne dediler?
ATİLLA GÖKÇE Spor yazarı-TSYD eski Başkanı)
Hepimiz bir öksüzlük, yetimlik içindeyiz. Ben Doğan Koloğlu ağabeyimizden sonra Necmi Tanyolaç'ın da aramızdan ayrılması üzerine inanılmaz bir yalnızlığın içine düştüm. Tanyolaç spor basınında devrim yapmış bir ustaydı. 68'de Tercüman Gazetesi'nde büyük çığır açan kadro hareketini gerçekleştirdi. Maçın skorundan ibaret olan başlık anlayışını, bugün örnekleri tüm basında sıkça görülen yepyeni başlıklarla, derin analizlerle spor sayfalarına taşıdı. Umarım genç kuşaklar bu mirası daha da geliştirerek korurlar.

NACİ ARKAN (Spor yazarı- TSYD Başkanı)
Benim gözümde; spor aleminin bir numarası, hem kralı, hem de imparatorudur. Bugünün spor basınında, spor medyasında yönetici pozisyonundaki her kimse mutlaka ve mutlaka bir yerlerden Necmi Tanyolaç'ın tetrisatından geçmiştir. O'nun gazetecilik anlayışı, yol göstericiliği, sevecenliği, idareciliği, ağabeyliği unutulmayacak sınırlardadır. O eşi bulunmaz insan olmanın ötesinde tüm gazetecilerin mutlu ve üzüntülü günlerini paylaşan insan olarak her zaman hatırımızda olacaktır.

GÜRCAN BİLGİÇ (SABAH Spor yazarı)
Televizyondan izlediğimiz ve gazetelerde okuduğumuz birçok ismi mesleğe kazandıran Necmi Tanyolaç, gazeteleri Namık Sevik ile birlikte "arkadan okunan" haline getiren bir ustaydı. Benim için değeri daha da önemli çünkü hem babamın arkadaşıydı; elinde doğdum, hem de bana mesleği kazandıran ağabeyimdi. Bir kalem virtüözü, başlık dehasıydı. Spor sayfasından uzaklaştığı zaman, mesleğimizin saygınlık erozyonuna uğraması ile denk düşer. Nam-ı diğer "Kral" artık sonsuzlukta.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral'ı kaybettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN