Komisyon doping bataklığını kurutur mu?

Giriş Tarihi: 21.12.2013
Doping sporun kara lekesidir. Bu lekeyi temizlemek için Meclis'te bir araştırma komisyonu kuruldu. Komisyonun başkanı, güreş federasyonu eski başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak. Bu komisyona spor adamları, sporcu, antrenör, federasyon başkanları, uzmanlar ve spor yazarları da davet edilip Türk sporunda yaşanan doping olayları ile ilgili görüşleri alınıyor. Bu görüşler tamamlandıktan sonra bir rapor haline getirilecek.
Spor yazarı olarak ben de görüşümü dile getirdim. Her zaman belirttiğim gibi idari soruşturma ve cezalarla doping olayının önüne geçilmesi mümkün değil. Bir sporcuya 2 yıl men cezası verirsin, iki yıl sonra yine karşına dopingle çıkar. Bunu örneklerini yaşıyoruz. Doping yapan veya yaptıran kişilere adli yönden ceza verilmesinden yanayım. Çünkü doping çukuruna atılan ilaçlar, ne yazık ki bir bataklık haline dönüştü. Bu dönüşümden de belli bir kesim rant sağlamaya başladı.
Bu bataklığı kurutmadan dopingin önüne geçilmesi mümkün değil. Bu ilaçlar yurtdışı bağlantılı. Kuryeler, antrenörler, sporcular, federasyon başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de bu çarkın içinde yer alıyor. Sporcusu başarılı oldu mu, kendileri de başarılı olacak. Gelsin madalyalar, Cumhuriyet altınları ve paylaşımlar... Oh ne ala...
Doping yaptığı saptanan bir sporcunun bahanesi hazır: Ya yemeğine, ya da suyuna karıştırılmıştır. Birileri komplo kurmuş...Hadi canım sizde...

HELE BİR İÇERİ GİRSİNLER

Doping ne zorla verilir, ne de bilmeden... Antrenörü de, sporcusu da bunu çok iyi biliyor...Bunun üzeri örtülmemeli...
Federasyonlarda görevli sağlık kurulları ayrı bir konu. Ne iş yaptıklarını bilen yok. Bunlar sadece yurtdışı organizasyonlara gitmek için yarışıyorlar. Tam 60 tane federasyon mevcut. Bunların sağlık kurullarında doping konusunda en azından bir uzman görev yapmalı. Doping konusunda federasyon başkanı, antrenör, sporcu, masör, diyetisyen bilgili olmalı, gerekirse eğitilmeliler.
Meclis Doping Araştırma Komisyonu inanıyorum ki iyi bir tespit yapıp, raporunu da ona göre hazırlayacak. Ama bu da diğer raporlar gibi rafa kaldırılmamalı. Hayata geçirilmeli.
Doping bataklığı ancak adli ceza ile kurutulur. Girsin bir cezaevine bakalım ondan sonra bu işlere kimse bulaşır mı? Sonuç olarak TBMM Doping Araştırma Komisyonu'nu bir ışık olarak görüyorum. Alınacak kararlar, yapılacak yeni kanunlara da ışık tutar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komisyon doping bataklığını kurutur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN