Soçi’nin en yaşlı, dünyanın en ilginç sporcusu

Giriş Tarihi: 18.2.2014 11:05 Güncelleme Tarihi: 18.2.2014 11:17

Dünyanın en ilginç sporcusu kimdir diye sorarsanız, farklı cevaplar alabiliriz. David Beckham, Hussein Bolt, Dennis Rodman seçenekler arasında yer alabilir. Ama kimsenin Prens Hubertos lakaplı, Hubertus von Hohenlohe'nin önüne geçeceğini sanmıyorum.

Şule Güner

Dünyanın en ilginç sporcusu kimdir diye sorarsanız, farklı cevaplar alabiliriz. Futboldan olduğu kadar mankenlikten de çuval dolusu para kazanan tek isim olan David Beckham, dünyanın en hızlı adamı Hussein Bolt, Kuzey Kore ile ABD arasında arabuluculuk yapan Dennis Rodman seçenekler arasında yer alabilir. Ama kimsenin Prens Hubertos lakaplı, Meksikalı 55 yaşındaki slalom kayakçısı Hubertus von Hohenlohe'nin önüne geçeceğini sanmıyorum.

Soçi Kış Olimpiyatlarında yarışan Hohenlohe, bu yıl Olimpiyatların en yaşlı sporcusu. Meksika adına yarışıyor ama kökleri Avrupa'da iki ülkedeki kraliyet ailesine dayanıyor. Sanattan müziğe, spordan iş dünyasına hayatın her alanında var olan Hohenlohe, yakından tanımaya değer bir sporcu…

Amatör bir sporcu olarak, 55 yaşındaki Hohenlohe'ye hayran olmamam mümkün değil. Hohenlohe, ülkesi Meksika adına Soçi'de yarışan tek sporcu. Aynı zamanda bu Olimpiyatların en yaşlı, Kış Olimpiyatları tarihininse ikinci en yaşlı yarışmacısı.

KÖKLERİ AVRUPA'DA İKİ ÜLKEDE
Prens lakabını almasının son derece resmi bir nedeni var. Babasının kökleri, bu gün Almanya sınırları içinde yaşayan bir hanedana dayanıyor. Prensliği büyükbabası Kaiser Franz 2'den geliyor. Büyükbabası, Kutsal Roma'nın son imparatoru olmakla birlikte, İtalya'daki Fiat otomotivin sahipleriyle kan bağı var. Meksika'nın yanısıra Almanya vatandaşlığı bulunan milli sporcu, İspanya'da yaşıyor. Meksika'yla bağıysa, ailesinin o doğmadan önce iş olanaklarını geliştirmek için Meksika'ya gitmek istemesinden geliyor. Meksika doğumlu Hohenlohe, "Ailem bir çocuklarının Meksika'da doğmasını istemiş ve benim orada doğmamı, aile işimizi orada devam ettirmemi istemişler" diyerek her şeyi tüm açıklığıyla anlatıyor.
İlk kez Olimpiyatlara 1984'te katılan deneyimli sporcu, Soçi'nin altıncı Olimpiyat katılımı olduğunu söylüyor. Olimpiyatlara katılması, onu elbette ülkesinde popüler biri haline getirmiş. Şimdiye kadar altın madalyası bulunmasa da kendisine binlerce hayran kazandırmış. Ancak Olimpiyat Oyunları'na katılımı oldukça sınırlı olan Meksika'da insanlara kendisini sevdirmenin çok da kolay olmadığını şöyle anlatıyor: "Benim Olimpiyatlara katılmam, ülkemdeki insanların hoşuna gitti. Ancak beni sevmeleri tam otuz yılı aldı."

"MEKSİKA BENİ REKLAM İÇİN GÖNDERDİ"
Bu yıl Soçi'ye gönderilmesinin nedenini Meksika hükümeti açısından tam bir "halkla ilişkiler girişimi" olarak tanımlayan Prens Hubertus, Olimpiyatlara giden hiçbir oyuncusu yokken, hükümetin kendisi gibi renkli bir karakterin Meksika'yı fazlasıyla iyi temsil edeceğini düşündüğünü söylüyor. Haksız da değil.
Meksikalı 55 yaşındaki kayakçıyı dünyanın en ilginç sporcularından biri yapan başka özellikleri de var. Beş dil konuşması, milli formasını matadorlardan esinlenerek kendisinin tasarlaması, profesyonel bir fotoğrafçı olması ve aynı zamanda bir pop şarkıcısı olması, sanırım yeter de artar.
Hubertushohenlone.com adresinden daha yakından tanıyabileceğiniz Prens Hubert'in dünyanın en ilginç sporcuları arasında yer aldığı tartışılmaz.


MEKSİKA BAYRAĞINI TAŞIDI
Soçi Olimpiyat Oyunları'nda ülkenin en yaşlı sporcusunun bayrağı taşıması geleneği Hubertus von Hohenlohe için de geçerli oldu. Ancak onun tek farkı, aynı zamanda ülkesi adına Soçi'de yarışan tek sporcu olmasıydı.


SEKİZ ALBÜMÜ VAR
Almanya'da kökleri bulunan bir kraliyet ailesinden gelen Hubertus von Hohenlohe'nin hayatının çoğu, Avrupa'da geçiyor. Hohenlohe'nin hepsi İngilizce, sekiz albümü ve üç adet müzik videosu bulunuyor. Sadece sekizde bir parçasının Meksikalı olduğunu söyleyen Hohenlohe'nin gençlik yılları, kayak yapmayı öğrendiği Avusturya'da geçmiş. İlk madalyasını 1981'de Avusturya'daki üniversite yıllarında alan Hohenlohe, aynı zamanda Meksika Kayak Federasyonu'nun kurucusu.


ANDY WARHOL'UN ARKADAŞIYDI
Hayatını 1987'de kaybeden Amerikalı ünlü pop-art sanatçısı Andy Warhol ile New York'un 1980li yıllardaki popüler gece kulübü Studio 84'de arkadaş olan Hubertus von Hohenlohe, birinci sınıf bir fotoğraf sanatçısı olarak biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soçi’nin en yaşlı, dünyanın en ilginç sporcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN