Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fileye 70 barajı

TVF, hakem ve gözlemcileri artık her ay online ve video sistemiyle sınav yapacak. 70'in altında puan alanlar karşılaşmalarda görev yapamayacak

Giriş Tarihi: 6.7.2014
Futbolda hakemler tartışıladursun Türkiye Voleybol Federasyonu devrim gibi bir karara imza attı... Bundan böyle filede görev yapan hakem ve gözlemciler her ay online ve video sistemiyle sınava girecekler. Hakemlerin bilgilerinin ayda bir kontrol edilmesi ve adaletin sağlanması amacıyla yapılan online sistemde sorulacak bu sorular, facebook ve cep telefonuna aktarılacak ve hakem ile gözlemcilerin anında cevap vermesi istenecek. Bu sınavlarda 70 puanın altında kalanlar ise maç yönetemeyecek.

KOPYA ÇEKMEK ÇOK ZOR
Online sınavlarda, hakemlerin ve gözlemcilerin kopya çekmeleri mümkün görülmüyor. Online sınav sisteminde süre kısıtlı olacak. Tüm hakem ve gözlemcilere aynı sorular sorulacak ancak gerek soru sıralaması gerekse cevap şıkları farklı olacak. Bu nedenle hakemlerin yardım alma şansları da zora girecek. Merkez Hakem Kurulu'nun ilk aşamada yaptığı online sınava 532 hakem ve 162 gözlemci katıldı. Hakem ve gözlemciler 35 soruya 25 dakikada cevap verdi.

UYGULAMA DÜNYADA İLK
Voleybol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ümit Sokulluoğlu, online sistemin ilk kez Türkiye'de uygulandığını belirterek SABAH'a şunları söyledi: "Yakında videolu sisteme de geçeceğiz. Çeşitli maçlardan alınan görüntüler hakemlere video olarak gönderilecek. Görüntülerin altında 'Siz hakem olsaydınız bu pozisyonda ne karar verirdiniz' sorusu olacak ve cevabı hemen istenecek."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fileye 70 barajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN