4 Türk atlette doping tespit edildi

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) ve Uluslararası Anti Doping Ajansı (WADA), Türkiye Atletizm Federasyonu'na 4 atletin biyolojik pasaportunda doping tespit ettiğini bildirdi. Alınan bilgilere göre bu sayı artabilir...

Giriş Tarihi: 28.2.2015 15:45
4 Türk atlette doping tespit edildi
Ülkemizi 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda temsil edenlerin de bulunduğu 4 kadın atletin durumu Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) ve Uluslararası Anti Doping Ajansı (WADA) tarafından Türk Atletizm Federasyonu'na bildirildi.

Bu kuruluşlar, Ümmü Kiraz, Bahar Doğan, Semiha Mutlu Özdemir ve KKTC kökenli Melis Redif'in, uzun süreden beri yapılan kontrollerin ardından biyolojik pasaportlarındaki sapmalarla doğru orantılı olarak doping maddesi kullandıkları kanaatine vardı. Sporcuların en az 4 yıl atletizmden men cezası almaları bekleniyor.

WADA kısa bir süre önce Türkiye'de yaptığı uluslararası toplantının ardından yaptığı açıklamada Türkiye'nin gösterdiği çabayı övmüş, kesinlikle toleranssız ve savaşla mücadele eder gibi karşılık vereceklerini de dile getirmişti. Konu üzerinde açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç da, "Kesinlikle kirli madalya istemiyoruz" diyerek devlet kararlılığının altını çizmişti.

Uluslararası takip havuzunda bulunan 20 Türk atleti arasından biyolojik pasaporta bağlı olarak kısa bir süre içinde 10-12 arasında dopingli Türk sporcu çıkması bekleniyor. (Vatan)


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 Türk atlette doping tespit edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN