Para için gelmiyor

Artık rüya değil, 27 Nisan'da Türkiye'ye geliyor. Kariyerine henüz devam ederken 'gelmiş geçmiş en iyi çi' olarak görülen olarak İsviçreli raketin nasıl ikna edildiğini, Türkiye merakını, İstanbul'da neler yapacağını, biletlerin nasıl iki saat içinde kapışıldığını turnuva direktörü Erhan Oral, SABAH'a tüm detaylarıyla anlattı.

Giriş Tarihi: 8.4.2015
Para için gelmiyor
TEB BNP Paribas İstanbul Open için geri sayım sürerken, dünyaca ünlü sporcu 'in turnuvaya katılma sürecini yakından takip eden Erhan Oral ile bir araya geldik. TEB BNP Paribas İstanbul Open'ın turnuva direktörlüğünü Stefan Tzvetkov ile birlikte yürüten Erhan Oral, dünyada 31 ülkede 63 turnuva düzenleyen ATP'nin (Profesyonel çiler Birliği) nasıl 4 yıl boyunca durağı olacak İstanbul'un macerasını anlattı. Kendisi de eski milli sporcu olan ve Marsel İlhan'ın antrenörlüğünü ve menajerliğini yürüten Oral, İstanbul Open'ın düzenleneceği Garanti Koza Arena merkezinde yapılan büyük yatırımı anlatarak, "Bunu tesisi taçlandırmak için WTA kadınlar turnuvasından sonra, erkeklerin ATP tenis turnuvası hedeflendi. Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü İlkel hedefi büyük belirledi ve ATP olmalı idi. ATP'nin lisansı yani düzenleme yetkisi alınırsa Federer gibi bir isim de getirebilirdi. Lisansı alır almaz da hep düşündüğümüz, istediğimiz bir isim oldu Federer. Çünkü o yaşayan gelmiş geçmiş en iyi tenisçi, en fazla bir numarada kalan, en çok grand slam kazanan bir oyuncu" dedi.

Federer'in İstanbul'a geleceğini sabah 06.00'da ilk öğrenen isimlerden olan Erhan Oral o anı şöyle anlatıyor:

"Heyecanımı hemen Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü İlkel ve yönetim kurulu üyesi Serhan Baykal ile paylaştım. Garanti Koza, yönetim kurulu başkanı Şükrü İlkel'in vizyonu ve yönetim kurulu üyesi Serhan Baykal'ın destekleriyle tenis sporunun Türkiye'de ivme kazanması ve gelişmesi için olağanüstü çaba harcayan şirket. Bu yüzden ATP'nin 4 yıl boyunca İstanbul'da olması bunun üstüne bir de Federer gibi bir ismin İstanbul'a gelecek olması çok büyük bir olay. Az sakatlanmasını çok az turnuvaya katılmasına borçlu. Çok seçici davranıyor. O yüzden biz de çok titiz davrandık. Tarih Federer'in Monte Carlo masters turnuvasının hemen arkası ama Paris'teki Grand Slam öncesi olarak düşünüldü. Garanti Koza Arena'nın zemini de Fransa Açık'ın oynandığı Roland Garros'un zeminini yapan ekip tarafından hazırlanıyor."

PARA VERİLDİ, GELDİ DİYE BİR ŞEY YOK
"Herkesin düştüğü bir yanılgı var; 'Para verildi Federer geldi' deniyor. Parayı herkes veriyor ama Federer her yere gitmiyor. Bizden önce Münih'te, Estoril'de, Bükreş'te hatta bir hafta önce Barcelona'da bizimkinden daha büyük turnuvalar vardı. Federer'in yıllardır zirvede olmasının sebebi az turnuva oynuyor ve profesyonelce yaşayıp az sakatlanıyor. Federer, 'Para verildi, 20 turnuva oynayayım' diyen biri değil, her yıl en fazla 17, 18 turnuva içinde kalmak istiyor. İstanbul'a gelmesi için en başta Federer'in takviminin uygun olması lazımdı. Onun katılacağı önceki ve sonraki turnuvanın yeri de önemli. Biz nasıl İstanbul'u onun programına uygun hale getiririz bunu düşündük ve başardık."

ÇOCUKLAR, FEDERER KLİNİĞİNDE...
"Federer, Türkiye gelince neler yapacağı da Garanti Koza tarafından planlandı. Basın toplantısını nerede yapacak, hangi locaya girecek, imza dağıtması nasıl olacak, Kids Clinic yani çocuklarla oynayacağı tenis organizasyonu gibi Türkiye'de geçireceği sürede neler yapacağının tümü Garanti Koza tarafından planlandı. Buraya katılacak çocuklar, çevre okullardan tenisle haşır neşir olanlardan seçilecek."

FEDERER'İN İSTANBUL MERAKI
Efsane tenisçinin İstanbul merakı oldukça ilgi çekici. Erhan Oral bunun sebebini de şöyle anlattı: "Federer ile 3 Ekim 2013 tarihinde Şangay'daki masterlar turnuvası oynanırken bir antrenmanda İstanbul üzerine bir sohbet ettik. Ülkesi İsviçre'de çok sayıda Türk dostu bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de tuttuğu takım olan Basel'in eski teknik direktörü Murat Yakın. Federer, "İki kıtanın birleştiği, bir çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış İstanbul'u her zaman merak etmişimdir" diyordu. Bunun yanında İstanbul'un konumu da çok önemli. Federer, İstanbul'dan sonra bir diğer turnuva için Madrid'e geçecek ki bu İstanbul'dan çok çok kolay olacak. İstanbul bu açıdan da uluslararası turnuvalarda boy gösteren tenisçiler için çok önemli bir destinasyon. Garanti Koza Arena bu bakımdan kısa sürede bir çok sporcunun uğrak noktası olacak."

ANKET SONUÇLARINA ŞAŞIRDI
"Garanti Koza tarafından yapılan 'İstanbul'da hangi ünlü tenisçiyi görmek istersiniz' anketimizin sonuçlarını Federer ile paylaştık. Novak, Nadal, Dmitrov gibi isimler de çıktı. Kendisi yüzde 98 ile ilk sırada yer aldığını görünce oldukça şaşırdı."

BİLETLER LADY GAGA'DAN DAHA ÇOK ÇABUK BİTTİ
"Spor organizasyonları için daha önce bedava bilet dağıtımı aslında spor kültürüne yapılan bir kötülüktü. İnsanlar bedava bilet bulabilmek için büyük çaba harcıyorlardı. Federer ismi duyuruldu, biletler satışa çıktı, iki saat içinde tükendi. Demek ki tenisseverler, sevdiği sporu izlemek için para harcıyorlar. Ki biletler gerçekten çok hesaplıydı. İstanbul'da 40 TL'ye insanlara Federer'i izlemek fırsatı sunuldu. Biletix yetkilileri, 'Lady Gaga biletleri de hızlı satılmıştı ama bu kadar hızla tüketilen bir organizasyon görmedik' dediler. Biz de spor maçları için bilet satın almak gibi bir şey söz konusu değildi, herkes bir yerlerden bedava bilet bulmanın peşinde idi. Şimdi bunu kırıyoruz, daha da iyiye gideceğiz göreceksiniz. 61 loca vardı, 10 tane kaldı. 94 tane olan 'six box' dediğimiz 6 kişinin oturduğu bölümlerden ise -ki 4-5 bin dolardır- 15'ten az kaldı. Uluslararası yayın hakları satıldı, Türkiye'de de yayınlanacak olan bu turnuva ülkemizde tenisi izleyenlerin sayısını arttıracağı gibi, TV'de yayıncılık/yorumcu kalitesini de yukarılara çıkaracak. Yani yüksek talep arzı da mecbur kılacak.

- Federer neden İstanbul'u seçti?
Çünkü toprak kort var, çünkü İstanbul'dan sıradaki turnuvanın yapılacağı Madrid'e direkt uçabilecek, turnuvanın tarihinin önceki ve sonraki turnuvalarla çok uygun olması. Monte Carlo masters turnuvasından gelecek, İstanbul'dan da Madrid, Roma ve ardından da Paris'te Roland Garros'ya geçecek. Neden Federer'i istedik, Türkiye'de tenisi daha da sevdirecek, gündemde tutacak bir isimdir Federer.

ULAŞIMIN SORUN OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

- ATP gibi çok prestijli bir turnuva şehrinde daha merkezi bir noktasında düzenlenebilir miydi?


"Neden Esenyurt diye soranlar için de verilecek yanıtlar var elbette. Bir kere Garanti Koza Arena gibi bünyesinde 63 tane tenis kortu ve 12 farklı sporu yapabileceğiniz olanakları bulunan bir tesisi şehrin merkezi olarak kastedilen yerlere yapabilmek zaten mümkün değil. İstanbul gibi her metrekaresinin çok değerli olan bir kentte Esenyurt'ta bu tesisler zaten artık şehrin dışında kalmıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin muazzam metro hamlesinin de iki yıl içinde Garanti Koza Arena'dan geçecek. Zaten turnuva zamanı da şehrinden farklı noktalarından ulaşım için Belediye ile çalışmalar yapılıyor. Bu konuda bir aksama olacağını düşünmüyorum. New York'ta USA Open'ın yapıldığı yer de Queens bölgesinde kalıyor ki burası da şehrin merkezi Manhattan'ın bir saat dışında. Konaklama yapabileceğiniz New Jersey'den kalkıp Queens'a kaç saatte gidebilirsiniz bilemiyorum artık!"

HEDEF 500, 1000'LİK TURNUVA HATTA OLİMPİYATLAR...

- ATP'nin 4 yıllık lisansı alındı, Federer de geliyor. Peki bundan sonraki hedef ne olabilir?

Garanti Koza böyle bir tesisi yaparken bunu büyük bir spor organizasyonu ile taçlandırmak istedi. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü İlkel'in asıl isteği ATP'nin 500'lük, 1000 serisi Masters turnuva olması hatta eğer inşallah bir gün İstanbul Olimpiyatları alırsa tenise evsahipliği yapmak. Bu elbette bugünden yarına olabilecek bir şey değil ama Garanti Koza da ATP ve Federer ile start verip bunu yıllar sonra gerçekleşebilecek bir hedef olarak belirledi. Bu yüzden Federer'i getirerek çıtayı en yukarı koyduk. Mesela Marsel İlhan'ın geçtiğimiz ay Avustralya Open'daki maçını sunan televizyon sunucusu, 'Marsel'in ülkesi Türkiye'de yeni bir ATP turnuvası var. Federer de bunun için İstanbul'a gidecek. Bu turnuva İstanbul'a yakışıyor' dedi. İşte biz de tam bunun için ATP'yi ve Federer'i istedik. Bu, Türkiye ve İstanbul için parayla yapamayacağınız bir reklamdır."

TENİSE YATIRIM ÇOK DAHA VERİMLİDİR
"Futbolun endüstrisi Türkiye'de ne kadardır, mesela milyar dolardır. Peki bunun karşılığında ne kadar başarı elde ediliyor, ortada işte. Uluslar arası başarılar, dünya çapında bir yıldızın var mı? Bir Arda Turan. Ama teniste bu durum çok farklı. İki sporcunun kavga ettiğini, tribünde şiddet olaylarını göremezsiniz. Çok daha az yatırımlarla daha büyük başarılara kavuşabilirsiniz."

GÖNÜLLÜ OLMAK İÇİN YARIŞIYORLAR
"Turnuvada havaalanı, oteller, Garanti Koza Arena gibi alanlarda görev yapacak gönüllülere katılmak için de gençlerden büyük talep var. Antalya'dan KKTC'ye kadar aralarında yabancı öğrencilerin de olduğu 200'e yakın öğrenci turnuvada görev yapabilmek için yarışıyor. Aralarında Federer'i izlemek için bilet bulamayan genç sporseverlerin de sayısı az değil."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Para için gelmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN