Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu için geri sayım başladı

Vodafone Türkiye ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor AŞ işbirliğiyle düzenlenen Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'nun tanıtım toplantısı yapıldı.

Giriş Tarihi: 14.4.2015 15:36
Vodafone İstanbul Yarı Maratonu için geri sayım başladı
Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, koşan bir şehir oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

İstanbul'a koşu kültürünü yerleştirmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Özbayraktar, şöyle devam etti:

"Bu çalışmalarla alakalı bir maraton ekibi kurduk. Maraton ekibimiz sayesinde de birçok yenilikler gerçekleştireceğiz. Katılımcı sayımız, geçen seneye göre iki kat arttı. Sınırlamamız nedeniyle 7 bin 500 civarında katılımcı sağlanacak. Geçen sene yarı maratonda 3 bin 800 kişi koşmuştu. Bu sene yarı maratondan önceki iki günde geç kayıt sistemi oluşturacağız ve bu sistemle de 8 bin katılımcıyı öngörüyoruz."

Özbayraktar, marka değerinin daha fazla yükselmesi için yarı maratonu rekabete açık hale getirmeye çalıştıklarını kaydederek, "Bununla alakalı iller ve ilçeler arasında çalışmalar başlattık. Bunun, katılımcı sayısını artıracağını düşünüyoruz. Ayrıca, yarı maratona, çeyrek maratonu entegre ettik. Bundan sonra 10 kilometre koşumuz, 10,550 olarak değişip çeyrek maraton olarak adlandırılacak."

Bu sene bir diğer ilklerinin de "Business Maraton" olduğunu vurgulayan Özbayraktar, "Bu maratona, 50 şirket başvurdu. Binin üzerinde katılımcı sayısı var. Bu da açıkçası bizim öngörmediğimiz bir rakamdı. Spor AŞ olarak ayrıca, bu sene ilk defa koşu takımı kurduk. Bütün şirketlerin koşu takımları kurmasıyla alakalı bir örnek teşkil etmek istiyoruz. Bu sene bunu, yarı maratonun içine entegre ettik. Aldığımız sinyallerden sonra, belki de "Business Maraton"u farklı bir organizasyon olarak değerlendirebileceğiz" diye konuştu.

"BU SENE İSTANBUL'DA BİR REKOR BEKLENTİSİ VAR"

Özbayraktar, bu sene yarı maratonda ilk kez bayrak yarışı da düzenleyeceklerini, bunun yarı maratona ayrı bir keyif katacağını düşündüklerini belirtti. Bu yarışı, ileride ayrı bir organizasyon olarak değerlendirebileceklerini ifade eden Özbayraktar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sene İstanbul'da bir rekor beklentisi var. Biz de yarı maratonumuz için "İstanbul rekora koşuyor" sloganını kullandık. Bu sloganda iki düşüncemiz vardı. Birincisi, katılım noktasında rekor sağlayabilecek miyiz? Bunu fazlasıyla başardık. İkincisi de bir dünya rekoru gelecek mi? Dünya rekoru gelmesi konusunda da elit atletlerle anlaşma yaptık ve bu bizim uykularımızı kaçırıyor. 60 dakikanın altında bir süre bekliyoruz, ama dünya rekorunun kırılması konusunda parkurumuzda da bazı yenilikler yaptık. Yarı maratonun parkuru, dünyanın en iyi parkurları arasında gösteriliyor. Bu bize mutluluk veriyor."

BURUK: "İSTANBUL'U, ALTIN YARI MARATONLAR SEVİYESİNE GETİRMEK İSTİYORUZ"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk ise sporun gelişmesiyle birlikte hem Türkiye'nin hem de İstanbul'un tanıtımının çok iyi bir şekilde yapıldığına inandıklarını belirterek, "Vizyonumuza çok uygun olan maraton desteğimizi sürdürmek istiyoruz. Bu sene yarı maraton çok önemli, bir rekor ihtimali var. Yarı Maratonu, kendi dalında altın yarı maratonlar seviyesine getirmek istiyoruz. Elimizden geldiği kadarıyla destek olup yarı maratonu büyütmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Toplantının sonunda Özbayraktar ve Buruk, yarı maratonda kullanılacak göğüs formalarıyla basın mensuplarına poz verdi.

VODAFONE İSTANBUL YARI MARATONU

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, 26 Nisan Pazar günü yapılacak.

Maratona, ABD, Bahreyn, Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna'dan 13 erkek ve 13 kadın olmak üzere 26 elit atlet de katılacak.

Bu yıl birçok ilkin yaşanacağı maraton parkurunda dünya rekoru hedefi için yeni düzenlemeler yapıldı.

Rakım farkı bulunmayan parkur, dünyanın en düz ve en hızlı parkurlarından biri olacak şekilde hazırlandı. Yarışın en hızlı şekilde koşulabilmesi için parkur üzerindeki dönüş noktaları, başlangıç ve bitiş alanları yeniden düzenlenerek Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) sertifikası için yeniden ölçümlendi.

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, bu yıl Yenikapı Miting Alanı'nda başlayıp Balat istikametinden dönüşle yine Yenikapı'da son bulacak 21 kilometrelik parkurda koşulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone İstanbul Yarı Maratonu için geri sayım başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN