Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kısa kulvara uzun teftiş

TYF tarafından organize edilen şampiyona için ilk incelemede usulsüzlüğe rastlanmadığı açıklansa da Bakanlık Teftiş Kurulu tarafından yapılan incelemede farklı bulgulara ulaşıldı

Giriş Tarihi: 1.8.2015
Kısa kulvara uzun teftiş
Yüzme Federasyonu'nun 2012'de İstanbul'da düzenlediği Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası için 2. kez soruşturma açıldı. GSGM Teftiş Kurulu'nca yapılan ilk incelemede organizasyonda herhangi bir usulsüzlüğe rastlanmamış ve dosya kapanmıştı. Ancak Bakanlık kendisine gönderilen dosya ile ikna olmadı ve tekrar incelenmesi yönünde karar verdi.

FAHİŞ FİYATLARLA ANLAŞMA
Teftiş Kurulu da yaptığı ilk araştırmalar sonucu, organizasyonda özellikle maddi konularda usulsüzlüklere rastladı. Örneğin bir pet şişe suyun hem de toptan olarak 40 kuruşa alınması dikkat çekti. Zira o tarih için bu fiyat çok yüksek bulundu. Yine geceliği 1200 TL'lik otel odaları da dikkat çekti. Ayrıca ihale şartnamaleri, personelin yeterliliği gibi konularda da önemli eksikler saptandı.

TYF'DEN SAVUNMA İSTENECEK
Ayrıca açılan ihalelere davet edilen firmalardan 5 tanesinin de şartnamede belirtilen özelliklere sahip olmamaları da müfettişlerce belirlenen başka bir usulsüzlük oldu. Teftiş Kurulu incelemelerini tamamladıktan sonra raporunu hazırlayıp, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na sunacak. Bakanlığın da rapora göre federasyondan savunma istemesi bekleniyor.

İŞTE DİKKAT ÇEKEN RAKAMLAR
İhalenin yanlış ve yüksek fiyatla yapılmasına dikkat çeken yönetim kurulu üyeleri ve aynı zamanda ihale komisyonunda yer alan Akın Vural, Nevres Akan, Cemil Konaç, Cengiz Vargil. Güner Ekinci'nin şerh koymasına rağmen, görüşleri dikkate alınmamış.
Fotokopi kağıdının kaç gram olduğu belli değil. Fotokopi ve printer malzemesi için çıkarılan 40 bin TL abartılı..
50 bin adet 500 ml içme suyunun tanesi 40 kuruştan (KDV hariç) alınması.
İki adet doktora gündelik olarak KDV hariç 750 TL ödenmesi.
Geceliği 1200 TL'den toplam 10 tane suit otel odası. Geceliği 475 TL'den 100 tane single odel odası.
İstanbul'da 1 yıl boyunca federasyon bünyesinde alışacak büro personeli için kişi başı aylık 3500 TL.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısa kulvara uzun teftiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN