Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dopinge karşı sıfır tolerans

IOC Başkanı Bach, "Şu an elimizde iddialardan başka bir şey yok ama eğer iddialar kanıtlanırsa sıfır tolerans göstereceğiz" şeklinde konuştu

Giriş Tarihi: 4.8.2015
Dopinge karşı sıfır tolerans
Londra 2012'de alınan 3 madalyadan bir tanesinin şüpheli olduğu iddiaları IOC'yi de harekete geçirdi
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Alman ARD televizyonu ve The Sunday Times gazetesinin doping iddiaları üzerine açıklama yaptı. Özellikle 2012 Londra Olimpiyatları'nda çok sayıda doping yapıldığı iddialarına karşı net tavır alan IOC'nin başkanı Thomas Bach, 5 binin üzerinde atletin verilerinde yapılan araştırmada anormal kan değerlerine rastlanmasıyla ilgili olarak, "Şu an elimizde iddialardan başka bir şey yok ancak eğer olimpiyat oyunlarını ilgilendiren bir durum ortaya çıkarsa biz buna 'sıfır tolerans' gösteririz" dedi.

İddialar şaka gibi!
19 Ağustos'ta başkanlık seçimine gidecek Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun mevcut başkanı Lamine Diack, iddiaları ciddiye almıyor. Organizasyonun anti-doping ajandasının başarısını savunan Diack, iddiaları 'şaka gibi' diye nitelendirirken, "Ayrı ca önümüzde iki Dünya Şampiyonası var. Bunlar öncesi bu iddialar manalı" dedi.

4 ülke dopinge karşı birleşiyor
Fransa, Avustralya ve İtalya'nın ardından İngiltere de ortaya çıkan vahim iddiaların ardından dopingle mücadele konusunda hükümetler seviyesinde güç birliği yapma çağrısına cevap veriyor. Özellikle Sunday Times'ta çıkan geniş ve iddialar sonrası eski spor bakanı Lord Moynihan, 2012 Londra Olimpiyatları'nı düzenleyen İngiltere'nin de hükümetler düzeyinde bu birliğe katılmaya gönüllü olduğunu açıkladı.

Ennis -Hill: Harekete geçin
İngiltere'nin en başarılı kadın atletlerinden biri olarak kabul edilen Jessica Ennis-Hill, hafta sonu ortaya çıkan verilerle ilgili henüz resmi bir adımın takılmamasını atletizmin üzerinde bir gölge olarak tanımladı. Ennis-Hill'in koçu Toni Minichiello da, "Sorum şu: Neden şu ana kadar bir şey yapılmadı ve bu adımı kim atacak?" ifadeleriyle otoritelere yüklendi.

Sebastian Coe: Adım atılacak
Uluslarası Atletizm Federasyonu cephesinde ise 19 Ağustos'taki başkanlık seçimlerinin gölgesi hakim. Sergey Bubka'ya karşı favori olarak gösterilen Lord Sebastian Coe, "Bu iddiaları çok ciddiye alıyoruz ve detaylı ve güçlü bir yanıt hazırlığı içindeyiz. Federasyon bu konuda adımlar atacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dopinge karşı sıfır tolerans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN