Asıl hedef 2020

Uluslararası Yüzme Federasyonu Asbaşkanı Dale Neuburger, "Türk sporculardaki gelişimi ilgiyle takip ediyoruz. 2016 ve 2020'de madalya ile tanışmaları sürpriz olmayacak" dedi

Giriş Tarihi: 7.8.2015
Asıl hedef 2020
Uluslararası Yüzme Federasyonu'nun (FINA) 16'ncı Dünya Şampiyonası organizasyonuna Rusya'nın spor başkenti olarak görülen Kazan şehri ev sahipliği yaptı. Şampiyonada 190 ülkeden 2 bin 651 sporcu yer aldı. Organizasyon 2013'te Barselona'daki 15. Dünya Yüzme Şampiyonası'nı katılımcı ülke ve sporcu sayısı açısından geride bıraktı. Turkcell'in Yüzme Federasyonu ile birlikte yürüttüğü eğitim projesinin başındaki FINA Asbaşkanı Dale Neuburger'e, Türk yüzücülerde kendisini en çok neyin şaşırttığını sorduğumuzda verdiği yanıt ilginç oldu: "Türkiye'de birbirleriyle yarışırken gösterdikleri hırsı, yurtdışındaki yarışmalarda göstermiyorlar. Türk antrenörlerin ABD'de Bowman ile çalışmaları, öğrendiklerini yine Bowman'ın gözetiminde hayata geçirmeleri Türk sporunun geleceği için umut verici" dedi. Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan ise 2020 Olimpiyatları hedefiyle çıktıkları yolun zorlu olduğunu ve sabırlı olunması gerektiğini belirterek, "Kazan'da istediğimiz bazı sporcularımızın Olimpiyat A barajını geçmeleri idi. Bunun kısmen başarıldığını düşünüyorum" diye konuştu.

ZEYNEP VE NEZİR YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ
Şampiyonada iki sporcumuz Olimpiyat vizesi aldı. Viktoria Zeynep Güneş, 100 metre kurbağalama seçmelerinde 1:07.60'lık derecesiyle Türkiye rekoru kırarak 2016 Olimpiyat A barajını geçti. 17 yaşındaki Zeynep Güneş dün ise 200 metre kurbağalama yarı finalinde 2.44.01'lik derecesiyle genel sıralamada 11. olarak finale kalamadı. Nezir Karap da, 400 metre serbestteki 3:50.07'lik performansıyla Rio 2016 Olimpiyatlarına katılmayı garantiledi.

TÜZÜN: SPORA DESTEĞİMİZ SÜRECEK
Türkiye Yüzme Federasyonu ile başlattıkları proje hakkında açıklamalarda bulunan Turkcell Kurumsal İletişim Direktörü Filiz Karagül Tüzün; "Bu proje sayesinde yüzmeyi yaygınlaştırmak istiyoruz. Olimpiyatlarda başarı elde edecek sporcuların yetişmesi için de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Dünya Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye rekorları kıran, Olimpiyat A barajını aşan sporcularımızı tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asıl hedef 2020
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN