Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruslar Rio 2016'da olmamalı

Tarihi doping aklama skandalıyla ilgili bağımsız kurul raporunu açıkladı: Rus atletizmi devlet destekli doping yapıyor bu nedenle men edilmeli

Ruslar Rio 2016'da olmamalı
Geçen yıl Alman ARD televizyonunun kapsamlı haberiyle gündeme gelen doping aklama skandalıyla ilgili olarak tarihi bir adım atıldı ve Dünya Anti- Doping Ajansı'nın (WADA) yetkilendirdiği bağımsız denetleme kurulu haberle ilgili raporu kamuoyuna açıkladı. Kurul adına konuşan başkan Dick Pound öncelikle araştırmacı gazeteciliği için ARD'yi tebrik ederken, iddiaları doğruladı: "Bu raporda beyanat ve iddialar değil belgeler var. Rusya'nın devlet destekli bir şekilde atletleriyle sistematik doping yaptığı tespit edildi."

GİZLİ SERVİS AKLADI

Rapordaki bulgulardan da bahseden Pound, Rus atletlerin koçlarla birlikte dopingi yaptıklarını, Moskova'daki doping testleri öncesi ise denetim yapması gereken yetkililerin numune alınacak tarihleri önceden haber verip önlem alınmasını sağladığını açıkladı. Rapora göre FSB (Rusya'nın gizli servisi), spor bakanı ve pek çok bürokratın bu işe bulaştığı 2014 Sochi Kış Olimpiyatları'nda da doping numunelerinin aklandığı ortaya çıktı. WADA komisyonu, ele geçirdiği bilgileri Interpol'e verdiğini de açıklarken, bu şartlarda Uluslararası Atletizm Konfederasyonu'nun (IAAF) alması gereken kararın Rusya'yı Rio 2016'dan men etmek olduğunu belirtti.

5 ATLET VE 5 KOÇA ÖMÜR BOYU MEN
Yasal süreç nedeniyle adı henüz açıklanmayan Rus atletlerle ilgili de büyük yaptırımlar bekleniyor. Olimpiyatlara katılan 5 atlet ve kendileriyle çalışan 5 antrenörle ilgili ömür boyu men talep edildiği kulislerde konuşuluyor. ARD televizyonu Mariya Safinova'nın adını geçen yıl açıklamıştı.

IAAF BELGELERİ ARALIK'TA
Kurul Başkanı Dick Pound, 326 sayfalık rapordan iki bölümü, Fransız polisinin yürüttüğü soruşturmayı akamete uğratmamak adına kamuoyuna şimdilik açıklamadıklarını ancak özellikle 2012 Olimpiyatlarındaki binlerce doping testinin şüpheli olmasıyla ilgili iddialarla ilgili bulguların gerekli yerlere iletildiğini ifade etti. Pound, bu bölümlerin de yıl sonuna kadar kamuoyuyla paylaşılacağının altını çizdi. Tarihi doping aklama skandalında payı olan Moskova'daki doping laboratuvarıyla da ilgili adımların atılması bekleniyor. IAAF'in rapor üzerine yapacağı olağanüstü toplantıda Moskova'nın doping akreditasyonlarının iptali de gündeme gelecek ve çok büyük ihtimalle bu karar hayata geçirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruslar Rio 2016'da olmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN