Hollanda'da bizi daha çok Türkler tanıyor

SABAH, Vakıfbank'ın üç Hollandalı yıldızı ile buluştu

Giriş Tarihi: 9.12.2015
Hollanda'da bizi daha çok Türkler tanıyor
Vakıfbank'ın Hollandalı yıldızları Robin de Kruijf, Anne Buijs ve Lonneke Sloetjes; transferlerinden, antrenörleri Guidetti'ye, ülkelerinde voleybolun futbolun gölgesinde kalmasından, İstanbul trafiğine kadar pek çok şeyi SABAH'a anlattılar.

Türkiye'de ve CEV Şampiyonlar Ligi grubunuzda lider durumdasınız. Sezon sonu hedefleriniz için ne düşünüyorsunuz?
Robin de Kruijf: Geçen yıl üçüncü olmuştuk, bu yılki hedefimiz şampiyonluk... Zaten Vakıfbank gibi güçlü kadro kuran kulüplerin hedefi her zaman şampiyonluk olur. Bu yıl daha güçlüyüz ve daha iyi hazırlanıyoruz.

Kaptanınız Gözde'nin deyimiyle 'Voleybolun Barcelona'sı' Vakıfbank'tan teklif aldığınızda neler düşündünüz?
Lonneke Sloetjes: İlk duyduğumda çok şaşırdım ve inanmakta zorlandım. Menajerim beni buna inandırmakta zorlandı. Vakıfbank'ta oynamak büyük gurur. Büyük mutluluk duydum ve heyecanlandım. Robin geçen yıl gelmişti Vakıfbank'a. Hemen arayıp heyecanımı onunla paylaştım, 'Teklifi hemen kabul et' dedi. Anne Buijs: Vakıfbank'tan teklif almak sürpriz oldu. Kendimle gurur duydum. Voleybol sporunda bütün dünyanın gözü Türkiye ve Vakıfbank'ta. Sevindiğim ikinci konu ise Giovanni ile çalışma fırsatımın olması. Kendisiyle milli takımda zaten çalışıyorduk. Onun antrenman metotları çok farklı. Onunla bir sezon geçirmek kariyerim açısından büyük bir sıçrayış olacaktı. Tereddütsüz kabul ettim. Şu anda da ne kadar büyük bir şans yakaladığımı görüyorum. Robin de Kruijf: Ben ikinci sezonumu geçiriyorum Vakıfbank'ta. Bu kulüpte oynamak dünya voleybol dünyasında bir ayrıcalıktır.

HANGİ KANALI AÇSAK FUTBOL!
Türkiye-Hollanda maçında tribün desteği mükemmeldi. Ülkenizde voleybol sporuna ilgi her zaman böyle midir?
Robin de Kruijf: Voleybol Hollanda'da çok takip edilen bir spor değil. Ülkemizdeki Türkler bizi Hollandalılar'dan daha iyi tanıyor, havaalanında sık sık 'Vakıfbank'ta oynuyorsunuz değil mi' diye fotoğraf çektirmek isteyenler oluyor, bize daha çok ilgi gösteriyorlar. Anne Buijs: Hollanda'daki şampiyona televizyondan yayınlandığı için ilgi, bizim de elde ettiğimiz başarıyla birlikte arttı. Hollanda'da konu milli takım olunca ilgi tüm sporlarda direkt yükselir.

Birçok ünlü Hollandalı futbolcu Türkiye'de oynadı/ oynuyor. Görüşüyor munuz?
Robin de Kruijf: Hollanda'da hangi kanalı açsanız futbol ve futbolla ilgili şeyler var. Milli takımda oynayan futbolcular, Rihanna gibi birer yıldızlar. Biz de elbette isim olarak Van Persie'yi Sneijder'i biliyoruz ama şahsen tanımıyoruz.

Yazın oynanan Avrupa Şampiyonası'nda ikinciliğe giden yolda yarı finalde Türkiye'yi mağlup ettiniz, o maçın havası nasıldı?
Robin de Kruijf: Türk Milli Takımı'ndaki arkadaşlarıma karşı oynamak kolay değildi ama kazanmak zorundaydık. Şampiyonada her milli takım zafere ulaşmak ister. Turnuvaya ev sahipliği yapmamız bize büyük avantaj sağladı, tribün desteği mükemmeldi. Lonneke Sloetjes: Türkiye'den birçok sporcuyu zaten daha önceki şampiyonalardan tanıyorduk. Türkiye güçlü bir rakipti ama hocamız Giovanni'nin de katkısıyla kazanmak zor olmadı.

GİOVANNİ İLE ÇALIŞMAK ZOR
Transferinizde Giovanni'nin etkisi nedir?
Robin de Kruijf:
Giovanni büyük hoca. İki vatandaşımla milli takım dışında onunla Vakıfbank'ta da çalışmak büyük şans.
Anne Buijs: Giovanni ile çalışmak çok çok zor (gülüyor). Çok ağır antrenmanlar yaptırıyor, bizi çok yoruyor ama keyifli.
Lonneke Sloetjes: O her zaman en iyisini istiyor. Her zaman yeni bir şeyler öğrenip kendinizi geliştirebiliyorsunuz.

İSTANBUL TRAFİĞİ GTA OYUNU GİBİ!
İstanbul'a geldiğinizde sizi en çok şaşırtan olay ne oldu?
Lonneke Sloetjes: Üçümüz de araba kullandığımız için rahatlıkla söyleyebilirim ki, kesinlikle trafik (üç sporcu da gülmeye başlıyor). Herkes önce tartışıyor, ardından bağrışmalar ve hemen kavga... Trafik İstanbul'da internetteki GTA oyununa benziyor. Bu oyundaki gibi İstanbul'da trafikte kural yok. Herkesin işi çokö nemli. O yüzden de ulaşmak istediği yere gitmek için herkesin acelesiv ar.
Robin de Kruijf: Ben bir yıldır buradayım ve İstanbul'un trafiğine alıştım. Arkadaşlarım da gün geçtikçe deneyim kazanıp en kestirme kaçış yollarını öğreneceklerdir.

VAKIF'IN ALTYAPISI ŞAŞIRTTI
Anne Buijs:
Vakıfbank kulübüne ilk geldiğimde genç oyuncuları görünce gerçekten çok şaşırdığımı söyleyebilirim. Kadromuzda altyapıdan gelen çok yetenekli arkadaşlarımız var. Ve altyapıdaki sporcuları da gözlemleme şansımız oluyor. Bu durum Vakıfbank'ın dünya çapındaki başarısının devamlılığı açısından da çok önemli.

ANKARA İÇİN SABIRSIZLAR
Robin de Kruijf: Ocak ayında Hollanda Milli Takımı'yla Ankara'da Olimpiyat elemeleri oynayacağız. Oranın seyircisini iyi tanıyoruz ve Vakıfbank taraftarlarının da çok olduğunu biliyoruz. Maçlarda bize destek vereceklerini umuyoruz.
Anne Buijs: Olimpiyatları çok istiyoruz. Ankara'da tanıdık bir atmosferde sahaya çıkacağımız için sabırsızlanıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda'da bizi daha çok Türkler tanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN