Türk kayağı "yüksek teknoloji" ile donatılıyor

Giriş Tarihi: 18.12.2015 11:53
Türkiye Kayak Federasyonu tarafından Erzurum'da yüksek teknolojiyle donatılarak yapılan Kayak Bakım Merkezi'nde
testlere başlandı.

Kayak Federasyonu Başkan Vekili Fatih Kıyıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avusturyalı Wintersteiger AG firması yetkilileriyle ekim ayında
yapılan protokol gereği başlatılan çalışmalar kapsamında getirilen cihazlarla, federasyonun Erzurum ofisinde bakım merkezi oluşturulduğunu söyledi.

Yeni yılda açılışı gerçekleştirilen merkezin milli takımların gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Kıyıcı, merkezde testlerin başladığını ifade etti.

Milli takım sporcularının yarışmalarda daha üstün performans göstermelerinde malzemelerin önemli olduğunu anlatan Kıyıcı, "Kayak takımlarının
iyi bir şekilde yapımı için milli takımımıza hizmet vereceğiz. Daha sonra spor kulüplerimize bu hizmeti sunacağız. Bazı zamanlarda da isteyen kayakseverlere hizmet vereceğiz" dedi.

Milli takımlarda görev yapan antrenör ve sporcuların kayak takımlarının bakımlarını kendilerinin "el ayarı" yöntemiyle yaptığını dile getiren Kıyıcı, şöyle konuştu: "Kayak sporunda artık dereceler, saliselerle ölçülüyor. Aynı dakika, saniye veya saliseye birden fazla sporcunun girdiği müsabakalar çok oluyor. Bu da kayak sporunun materyali olan kayak takımının kenarlarındaki çeliklerin, altlarındaki vaksın önemini bize göstermekte. Biz bunu elle yapmayacağız, tamamen yarışçılar için dizayn edilmiş, dünyanın en önemli iki firmasından birinin ürünüyle yapacağız. Milimetrik hesaplar üzerinde, hem kayağın daha uzun ömürlü olması hem de sporcunun en iyi şekilde yarışma ve antrenmana hazırlanmasını sağlayacağız."

BU TEKNOLOJİ TRANSFERİ

Kıyıcı, yarışmalarda sporcuların sert dönüşler yaptığını ve bu nedenle kayakların bakımlı olmasını gerektiğini anlattı. Son teknoloji ürünü cihazlarla milli takım ve sporculara hizmet vereceklerini dile getiren Kıyıcı,"Bu, külfetinden ziyade teknoloji transferidir. Türkiye'de bazı yerlerde irili ufaklı kayak bakım üniteleri var ancak bu denli kapsamlı ve federasyon bünyesinde tek yer burasıdır. Aynısını Avusturya Kayak Federasyonuna ait merkezi incelediğimiz zaman gördük ve gerçekten ciddi kazanımlar elde etmişler. Birinci amacımız spora ve sporcuya daha iyi hizmet, ikinci amacımız da artık Türkiye'nin kış olimpiyatları vizyonu varsa, kayak da gelişen bir spor ise teknoloji transferlerine ağırlık vermek." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk kayağı "yüksek teknoloji" ile donatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN