Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedefimiz Rio Olimpiyatları!

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen, 5. Masa Tenisi Çalıştayı için gittiği Antalya'nın Kundu beldesinde Sabah.com.tr'nin sorularını yanıtladı.

Giriş Tarihi: 11.1.2016 14:18 Güncelleme Tarihi: 11.1.2016 14:23
Hedefimiz Rio Olimpiyatları!
Eski başarılı bir masa tenisi sporcusu olarak tam 5 dönemdir federasyonun başındasınız. Sporcu olmak mı, başkan olmak mı daha keyifli?

Açıkçası ikisinin verdiği mutluluk da apayrı. Sporcu olarak çok güzel günler yaşadım. Birçok başarılara imza attım. O dönemlerde bayrağımızı göndere çektirirken, milli marşımızı çaldırırken nasıl gözlerimiz gururla, mutlulukla yaşarıyorsa şimdi de başkan olarak sporcularımızın başarıları ile aynı mutluluğu yaşıyoruz. Sporcu olmanın da Başkan olmanın da çok güzel yanları var.

Başkanlığın sorumluluğu daha fazla herhalde.

Tabii başkanlığın sorumlulukları büyük… Bir hedef koyacaksınız ve koyduğunuz hedefe sporcularınızı taşıyacaksınız. Tabii milli sporcunun da sorumlulukları var. Sporcuyken "rakiplerimi yeneyim, kürsüye çıkayım" diye düşünüyorsunuz. Başkanken de 'masa tenisi' misyonunuzu en iyi şekilde yapmak, Türkiye'yi yukarlara taşımak için var gücünüzle çalışıyorsunuz.

15 yıldır başkanlık yapıyorsunuz. Koyduğunuz hedeflere ulaştınız mı?

Bu 15 yıl içinde birçok hedeflerimiz oldu. Bunlara hep ulaştık çok şükür. Zaten hedeflere ulaşamazsanız o koltukta duramazsınız. Biz durduk… Göreve geldiğimiz 2000 yılında lisanslı sporcu sayımız 2500'dü. Hedef koyduk "bunu yükselteceğiz" dedik ve şu an bu 107 bine kadar dayandı. Hedef bitti mi? Hayır. Biz her çocuğumuzun masa tenisi ile tanışmasını sağlamayı da hedeflerimiz arasına aldık. Bunun için de birçok etkinlikler yapıyoruz.

Masa tenisinde dünya sıralamasında yerimiz nereden nereye geldi?

Masa Tenisi Federasyonu 50. yılını kutladığımız bu günlere hiç de kolay gelmedik. Masa tenisi artık Türkiye'nin her yerinde oynanan bir spor dalı haline geldi. Uluslararası alanda madalyalar gelmeye başladı. Federasyonumuz uluslararası masa tenisi kuruluşlarında söz sahibi olmaya başladı. İlk geldiğimizde Dünya sıralamasında 34. idik. Şu an ise 6. sıradayız. Bu Türkiye'nin 15 yılda masa tenisinde dünya sporu içinde nasıl bir yol katettiğinin göstergesi. Daha da ileri gitmek için çok çalışıyoruz.

Çin, dünya birincisi.. Sizce bunu nasıl başardılar?

Bakın Çin masa tenisinde çok ilerledi. Zirveye hep Çinli raketler çıktı. Çünkü Çin halkı fiziki yapı itibarıyla nasıl bir sporda başarılı olacağını araştırdı. Baktılar masa tenisi onlara yatkın. Masa tenisini okullarda zorunlu ders olarak koydular. Böylece başarı geldi.

Bizde okullara, Beden Eğitimi dersinde bir şeyler yapılamaz mıydı?

Bakınız Beden eğitimi ile sporu ayırmak lazım. Beden eğitimi farklı spor farklı. Okullardaki ders saatini düşünün 40 dakika. Bunun 15 dakikası yoklama ile geçiyor. Geriye yarım saat kalıyor. Bu yarım saatte okulda ne yapabilir siniz? Bizim gibi birçok federasyon da kendi sporunun yapılmasını istediği bir ortamda! Masa tenisini okullara sokacaksanız ayrı bir spor dersi olarak sokmak lazım. Bu da biz federasyonlar değil, Milli Eğitim Bakanlığının yetkisinde.

Masa tenisinin sorunları ne?

Bakın bir Türkiye şampiyonası yapılır 100 sporcu katılır biri şampiyon olur. Milli takım seçmeleri yapılır 100 binin üzerindeki sporcudan sadece üçü Milli Takım'da görev alır. Hadi üç de yedeği olsun 6 olur. Onların da yedeği olsa 12 olur. Yani masa tenisinde itici güç olmak, sporcuyu zirveye itmek pek de kolay olmaz. Bakınız Melek Avrupa Şampiyonu oldu gazetelerde küçücük bir haber oldu. Böyle de bir sıkıntımız var. Medyanın bize ilgisi az. Geçen hafta spor bakanımızla görüştük müjdeyi verdi; Spor TV kanalı açılacak. O zaman masa tenisi haberleri ve amatör sporlar daha çok yer bulacak.

Peki Melek Hu gibi Türk yapılan sporcuların gelmesi bazılarının tepkisini çekti. Melek masa tenisinde bize nasıl katkı yapıyor?

Bakınız Avrupa Elemelerini Nisan ayında İstanbul'da yapacağız. Avrupa'da oynayan Çinlileri orada göreceğiz. Kota alan Çinlileri orada göreceğiz. Yabancı sporcu her branşta var. Futbolda da var, basketbolda da... Yabancıları getirmedeki nedenimiz ne? Kaliteyi artırarak Türk sporcusunu da bu kaliteye çıkarmak. Türk sporcular bu yabancı sporcularla aynı ortamda kamp yapacaklar, aynı çalışmaları yapacaklar ki onlar gibi başarılı olsunlar. Melek kürsüye çıkana kadar kimsenin sesi çıkmadı. Avruhpa Şampiyonu olunca 'Yabancıların Türk yapılıp yarıştırılması' tartışma konusu oldu. Bakın bu sporcular bizim çocuklarımıza itici güç olacak, onların teknik, taktik becerilerini yükseltecekler. Şu soruyu kendinize sorun neden Amerika Milli Takımı'nda 4 tane Çinli masa tenisçisi var? Çinliler Dünyanın bütün ülkelerinde masa tenisini hem çalıştırıyorlar hem de orada Çinli sporcuları var. 2015 Gençler Avrupa Şampiyonası'nda Genç Bayan Takımımız ferdi sporcularımız Avrupa üçüncüsü oldu. Portakez'de Genç Erkek takımımız Avrupa Şampiyonası'nda birinci oldu. Bunların önü açık. Ama nerede? Avrupa'da. Dünya'ya geldiğinde durum farklı. Bunu sadece biz yaşamıyoruz. Tüm Avrupa ülkeleri yaşıyor.

YILMAZ ŞENOL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefimiz Rio Olimpiyatları!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN