Elvan the end

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Elvan the end

TAF Disiplin Kurulu, geriye dönük incelemelerde yasaklı maddeye rastlanan milli atlete, IAAF süreci devam ederken iki yıllık ceza verdi. Elvan’ın menajeri ise kararı ‘Cehalet’ olarak niteledi

Türkiye Federasyonu Disiplin Kurulu, geriye dönük incelemede, 2007 Şampiyonası'nda alınan numunelerinde yasaklı maddeye rastlanan milli atlet Elvan Abeylegesse'yi 2 yıl yarışlardan men etti. Ancak TAF'ın bu kararını IAAF'in milli atletten savunma istediği bir dönemde vermesi dikkat çekti. Monaco İdari Mahke mesi'nde IAAF'a karşı açtığı dava devam eden atletin menajeri ve keşfeden isim olan Önder Özbilen, kararı 'Cehalet' olarak yorumladı ve çok sert tepki gösterdi.

BU KARAR HUKUKA AYKIRI

Özbilen şöyle devam etti: "TAF Disiplin Kurulu'nun, Monaco'daki dava devam ederken böyle bir karar alması hukuka aykırıdır. Elvan'da yasaklı madde bulunamadı. IAAF'ın kararı tamamen yoruma dayalı. WADA'nın Hollandalı uzmanın, Elvan adına hazırladığı 17 sayfalık raporda, IAAF'ın kararıyla ilgili 8 ayrı hata yer alıyor. Ayrıca iki taraf arasında devam eden bir dava varken, TAF Disiplin Kurulu'nun karar verme yetkisi bulunmuyor."

İLKLERE İMZA ATTI

İşadamı ve halen menajeri olan Önder Özbilen tarafından henüz 15 yaşında Etiyopya'da keşfedilip, Türk vatandaşı yapılan Elvan Abeylegesse Türk atletizm tarihine geçecek başarılara imza attı. 2004'te Golden League'de 5000 metrede Dünya rekoru kırarak adını duyuran Elvan, 2007'de de Osaka'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda 10 binde gümüş aldı. Elvan 2008 Pekin Olimpiyatları'nda da 5 ve 10 bin metrelerde ikinci olarak, Türkiye'ye atletizmde ilk olimpik gümüş madalyalarını kazandıran isimdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elvan the end
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN