Olimpiyatlar ertelenmez!

Giriş Tarihi: 29.5.2016
Olimpiyatlar ertelenmez!

Örgütü (DSÖ), Zika virüsü nedeniyle 2016 Rio Olimpiyatları’nın başka bir ülkeye alınması veya ertelenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını ladı

nın önde gelen 150 bilim insanı ile doktorunun, oyunların başka bir ülkeye alınması veya ertelenmesi yönünde Dünya Örtgütü'ne (DSÖ) yazdığı mektuba cevap geldi. Oyunların başka bir ülkeye alınması veya ertelenmesinin, Zika virüsünün yayılma hızına 'büyük etki' yapmayacağı belirtildi. Açıklamada, Zika'nın, toplum sağlığını küresel nitelikte etkileyen öncelikli sağlık sorunları kategorisinde yer aldığı hatırlatılarak, "Brezilya, sineklerden yayılan Zika virüsünün etkili olduğu 60 ülkenin arasındadır. Bu ülkeler ve bölgeler arasında insanlar, birçok farklı nedenle yolculuklarına devam etmektedir. Virüse yakalanmamak için yolculuklarda tavsiyelerimizi dinlemektir" denildi.

Zika virüsü nedir?
Sivrisineklerin ısırıklarıyla hamile kadınlara bulaştırdığı Zika virüsü doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülmeye ve hasara uğramasına neden oluyor. Hastalık ateş, kas ağrısı, baş ağrısı ve eklem ağrısıyla kendini belli ediyor. Hastalığın tedavisi ya da aşısı henüz bulunamadı. Zika virüsü ilk kez 1947'de maymunlarda saptanmış, insanlarda 1954'te Nijerya'da görülmüştür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olimpiyatlar ertelenmez!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN