37 Rus sporcu daha Rio'ya gidemeyecek

Uluslararası federasyonlar, 37 Rus sporcunun daha 'na katılmaması yönünde karar aldı.

Giriş Tarihi: 27.7.2016 17:23
37 Rus sporcu daha Rio'ya gidemeyecek

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) doping konusunda Rus sporculara ilişkin aldığı kararın ardından aynı ülkeden 37 sporcu daha 'na katılamayacak.

IOC'nin, Brezilya'nın kentinde 5-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 2016 Rio Yaz Olimpiyatları'na katılacak Rus sporcuların belirlenmesine ilişkin verilecek kararı bağlı oldukları spor branşındaki uluslararası federasyonlara bırakmasının ardından aynı ülkeden 37 sporcunun daha oyunlarda yer almamasına karar verildi.

Federasyonların sitelerinde yapılan açıklamaya göre, kürekte 22, yüzmede 7, kano, modern pentatlon ve yelken branşlarının toplamında ise 8 Rus sporcu olimpiyatlara katılamayacak.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (WADA), Rusya'nın hiçbir spor branşında olimpiyatlarda yer almaması gerektiği yönünde yayımladığı tavsiye niteliğindeki doping raporu, IOC tarafından değerlendirilmişti.

IOC'den yapılan açıklamada, Rus sporcuların, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılabilmesi için WADA'nın uluslararası kriterlerine uygun olduğunu ispatlaması, bağlı oldukları spor branşındaki uluslararası federasyonun kontrolünden geçmeleri ve onayını almaları ile daha önce doping cezası almamış olması şartları getirilmişti.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) onayının ardından doping kullandığı tespit edilen 68 Rus atletin de Rio'ya katılmaması önceden kesinleşmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
37 Rus sporcu daha Rio'ya gidemeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN