Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sayısı şaşırtabilir

Milli tekvandocu, Brezilya’da ’nin gücünü dünyaya göstereceklerini belirterek, “2012’de sayımız 5’ti... Kimse şaşırmasın, inanıyorum ki Rio’da o sayı artacak” dedi

Giriş Tarihi: 1.8.2016
Madalya sayısı şaşırtabilir
Rio denince birçok kişinin aklına meşhur karnaval geliyor olabilir. Henüz 19 yaşında olimpiyat sı kazanan Nur Tatar için bambaşka bir anlamı bulunuyor. Milli sporcu için Rio 'dövüşmek' demek... "Altın madalya için Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a söz verdim. Dövüşmek için sabırsızlanıyorum" diyen milli tekvandocu, doğuda yaşanan terör sorununun çözülmesi için dua ettiğini vurguluyor. Söz, Doğu'da kızların kaderini değiştirmeye soyunan Van'ın gururu Nur Tatar'da.... Londra'da altını kılpayı kaçırmıştım. Onun için Rio'ya çok sıkı hazırlandım. 4 yıldır sadece Olimpiyatlar için yaşıyorum, çalışıyorum desem yalan olmaz. 2012'de gümüş aldığımda beni arayan o tarihte Başbakan olan Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan, "Senden artık altın istiyorum" demişti. Bu sözü tutmak istiyorum. Hangi branşta kaç madalya alırsak alalım, öncelikle önemli olan bu arenalarda yer alabilmek. Uluslararası yarışmalara Türk sporcuların katılmasının gelenek haline gelmesi şart. Biz orada Türkiye'nin gücünü göstermek için mücadele edeceğiz. Ben inanıyorum ki, -kimse şaşırmasın- 2012'de madalyamız 5 taneydi ama Rio'da çok daha fazlasını alacağız.

DOĞU'DAKİ DEĞİŞİM LONDRA'DA BAŞLADI
Doğu Anadolu'da kızların spor yapması çok zor, aileler sıcak yaklaşmıyor. Ancak 2012'de benim madalya almam sonrası bazı şeyleri aştığımızı düşünüyorum. Birçok ailenin kızlarını spora yazdırdıklarını biliyorum. Bana gelip soruyorlar, "Sen nasıl başladın, biz de yollayacağız, nereye gitmeliler" diye... Genç kızlar için bu tarz sporlar önemli. Yaptıkları spor ne olursa 'Kız gibi' yapacaklarını herkese göstermeliler. Bu kendilerini dışarıda koruyabilmeleri, kanıtlayabilmeleri ve özgüvenlerinin artması için de çok önemli.

KILIÇ'IN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİYDİ
İsviçre'deki Avrupa Büyükler Tekvando Şampiyonası'nda İngiliz Williams'a hakemin yanlı kararlarıyla yenilerek gümüşte kaldım. Açıkcası ciğerime işledi diyebilirim. Maçtan sonra Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç aradı. Tekvando yapmamış olmasına karşın hakem kararlarındaki yanlışları anlatarak beni duygusal davranmamam için uyardı. Tekvando yapmamış olmasına karşın maçımı izleyip hakemin hatalarını görebilmesine şaşırdım. Kendisine desteği için çok teşekkür ederim.

DEMOKRASiYE SAHİP ÇIKTIK
Darbe girişimini öğrenince kamptaki arkadaşlarıyla birlikte sokağa çıktıklarını söyleyen Tatar, "Rio'da şehit aileleri için de madalya kazanmak istiyorum" dedi
15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Antalya'da kampta olduklarını söyleyen Nur Tatar, "Haberleri izlerken öğrendim. 'nin her yerinde olduğu gibi ben de demokrasiye sahip çıkmak için gösterilere katıldım. Çünkü gün, demokrasiye sahip çıkma günüydü. Biz askerimizle, polisimizle birlikte etle tırnak gibiyiz. Bizi bölemezler, boşa uğraşıyorlar. Bir teselli olur mu bilmem ama Rio'da alacağım madalyayı şehit aileleri için kazanmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde birinin benim için yazdıkları beni ağlattı. Instagram'da paylaştım hemen. İnsanların benimle ilgili böyle şeyler düşünmesi, benim başarım için dua etmeleri beni çok mutlu ediyor. Rio'da onlar için de kürsüye çıkmak istiyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madalya sayısı şaşırtabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN