Yıldızlar geçidi

Londra 2012’nin üzerinden 4 yıl geçti, televizyon başında abilerine, ablalarına özenen yetenekli gençler büyüdü, serpildi... Katie, Simone ve arkadaşları, kendi hikayeleri için sahneye çıkacak

Yıldızlar geçidi
9.58, 9.58 diye insanları ayağa kaldıran Usain Bolt, yalnızca birkaç gün içinde orta çaplı bir ülkeye yetecek madalyayı boynuna takan Michael Phelps ya da ağırlığının üç katını kaldıran Naim Süleymanoğlu... Böylesi büyük yıldızları izlemek belki her olimpiyata kısmet değil ama Rio'da da yıldızlaşacak, dikkat çekecek ve kendinden bahsettirecek birçok genç ve başarılı sporcu var.

SİMONE BİLES (JİMNASTİK)
Jimnastikte, Rio'nun yıldızı olmaya gelen, net bir favori var: Simone Biles... Jimnastiğin Serena Williams'ı olarak anılan 19 yaşındaki ABD'li sporcu, 6 daldan 5'inde altın madalyanın açık ara favorisi olarak gösteriliyor: Yer, denge, atlama masası, bireysel karışık ve takım karışık... Sadece paralel barda rakiplerinin gerisinde kalacak gibi gözüküyor.

MARCUS VİNİCİUS (OKÇULUK)
Ev sahibi 'nın en önemli madalya adaylarından birisi 18 yaşındaki Marcus... Bir Roma imparatorunu andıran isminin hakkını verecek şekilde okçulukta zirveye oynayan genç sporcu, 'da "Okçuluğun Neymar'ı" olarak anılıyor ve madalya sayısını artırmak isteyen ev sahibinin en önemli kozlarından biri olarak görülüyor.

CASTER SEMENYA (ATLETİZM)
2009'da büyük bir çıkış yakaladıktan sonra cinsiyet testi tartışmalarına maruz kalan ve büyük bir depresyona giren Semenya, Londra 2012'de gümüş madalyada kalmıştı. 25 yaşındaki Semenya, bu kez 800 metrenin en iddialı ismi ve kariyerinin en iyi derecesini koşmuş olarak Rio'ya geliyor.

ADAM PEATY (YÜZME)
2012'de beklenenin altında kalan İngiliz yüzücülerin yeni yıldız adayı olan Peaty, 2014'te büyük bir çıkış yaparak alanının en özel isimlerinden biri olmayı başardı. 100 metre kurbağalamada dünya rekoru sahibi olan ve 58 saniyenin altına inebilen tarihteki tek isim olmayı başaran Adam, 28 yıl sonra İngilizlere altın getiren ilk erkek yüzücü olacağa benziyor.

KATİE LEDECKY (YÜZME)
Henüz 15 yaşındayken Londra 2012'nin gözbebeği olan ABD'li yüzücü Katie Ledecky, beklenmedik performansıyla adeta dünyayı şoka sokmuştu. Katie bu kez daha güçlü, daha olgunlaşmış bir şekilde geliyor ve tartışmasız yüzmenin en büyük yıldızı olacak. 800 metreyi 4 yıl öncesine göre 8 saniye daha hızlı yüzen 19 yaşındaki Katie'nin bu yılki en iyi derecesi, en yakın rakibine göre tam 8 saniye daha iyi! Bu, 10 bin metre koşusunda en yakın rakibine 3 kez tur bindirmeyle eşdeğer... Kısacası artık kafalardaki soru şu: "Tarihin en iyi kadın yüzücüsü Katie olabilir mi?" Yanıtı genç süper yıldızımız verecek.

YÜZÜCÜLERE UYARI : SAKIN SU YUTMAYIN!
Cuma günü start alacak ve 21 Ağustos'a kadar sürecek 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesi, Brezilya'daki su kirliliği korkutucu boyutta. Doktorlar yüzme, sörf, yelken, kürek, kano gibi yarışların yapılacağı Guanabara Körfezi'ndeki su kirliliği nedeniyle muhtemel hastalıkların ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyor. Bu yarışmaların yapılacağı bölgedeki kirlilik nedeniyle sporcuların antrenmanlarını düzgün yapamadıkları belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldızlar geçidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN