İnsan hakları kriteri Almanya içindir

Giriş Tarihi: 17.5.2017
İnsan hakları kriteri Almanya içindir

Bakan Kılıç, EURO 2024 için özel kriter getiren UEFA kararını yorumladı: “O kriter, Almanya’nın insan hakları karnesiyle alakalı olabilir. Alman Hükümeti’ndeki ırkçı yapılanma davası beş senedir sürüyor. UEFA’nın kriteri bununla ilgili olabilir”

Gençlik ve Spor Bakanı , 4. İslami Dayanışma Oyunları'nı takip ettiği Azerbaycan'da önemli açıklamalar yaptı. UEFA'nın, 2024 Avrupa Şampiyonası adaylığı için getirdiği insan hakları kriteri için Bakan Kılıç, "Alman gazeteleri olayı ters okumuşlar. Kriter Almanya'nın insan hakları karnesiyle alakalı olabilir. Beş yıldır devam eden ama bir türlü sonuca bağlanamayan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davası ki... Davada ortaya çıkan bilgiler, Alman devletinde ırkçı yapıların belli noktalarda yanlışlar içerisinde olduğunun tespitidir. Almanya buna karşı mücadele verdiğini dünyaya duyurdu. UEFA'nın getirdiği kriter, bununla alakalı olsa gerek" diye konuştu. Türkiye'nin 3 milyondan fazla Suriyeli'ye kucak açtığını hatırlatan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

MAZLUMLARA KUCAK AÇTIK
"Ülkesinde katledilen, katledilmeye çalışılan insanlar... Bu insanları ülkemizde nasıl ağırladığımızın pozitif anlamdaki yansıması olarak herhalde Türkiye'nin karnesi gündeme gelir. Irak ve Suriye'de acı çeken insanlara terör örgütlerinin yaşattığı zulme karşı Türkiye'nin göstermiş olduğu örnek destek, bizimle ilgili olumsuz bir düşüncenin önüne geçecektir."

Bakan Kılıç, Bakü'deki 4. İslami Dayanışma Oyunları'nı hafta sonu eşi Eda Hanım ile birlikte takip etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsan hakları kriteri Almanya içindir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN