Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zafer, dram, gözyaşı

16. Dünya Atletizm Şampiyonası acı tatlı birçok olayla sonlandı

Zafer, dram, gözyaşı

Londra Türk atletizmi için artık çok özel bir yere sahip... Çünkü Türkiye'nin de artık bir Dünya şampiyonu var. Ramil Guliyev 200 metrede Dünya şampiyonu olarak Türkiye'ye bir ilki yaşatırken, hem Güney Afrikalı Niekerk gibi çok önemli bir rakibi de geride bırakarak herkesi şaşırttı hem de Türkiye'yi sevince boğdu. Ramil'den sonra Yasmani Copello Escobar da 400 metre engellide gümüş madalya alarak yüzümüzü güldüren bir başka sporcumuz oldu. Ciritte de finallere kalarak bir ilki başaran Eda Tuğsuz, 64.52'lik derecesi ile 5. olurken, iki Çinli atletin süpriz performanslarıyla bronz madalyayı kaçırmış oldu. Özkan Baltacı da çekiç atma gibi çok zor bir disiplinde finale kalarak Türkiye'yi başarıyla temsil etti. 4x100'de final koşma başarısını gösteren Ramil Guliyev, Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey ve Yiğitcan Hekimoğlu'ndan oluşan milli takım da tarihte yerini aldı.


Ramil Guliyev 200 metrede Dünya şampiyonu olurken, Bolt'un tahtına da oturan isim oldu. Londra'da Türk lokantasına giden Ramil Guliyev, önce döner kesti sonra da kebap pişirerek arkadaşlarına ikram etti.


Rio'da olimpiyat üçüncülüğü, Avrupa şampiyonluğu ve dünya ikinciliği... Copello 400 engellide artık bir marka...

Londra'da 100 metrede Tory Bowie, 10 bin metrede Almaz Ayana'nın muhteşem koşuları, Kadınlar üç adım atlamada Venezuelalı Rojas ile Kolombiyalı İbargüen'in rekabeti uzun yıllar unutulmayacak. Allyson Felix'in madalya sayısını 16'ya çıkarması da... 3000 metre kadınlarda ilk iki sıranın iki ABD'li atlet tarafından paylaşılması da herkesi şaşırttı... Ama şanssız atletler de vardı. Mesela 400 metrede Bahamalı Shaune Miller-Uibo'nun altın madalyaya giderken, son 25 metrede sakatlanıp yarış dışı kalması unutulmazdı... Kadınlar uzun atlamada Sırp atlet Spanovic, 7.05'lik atlayışıyla altın alacakken, sırtındaki rakam etiketinin ucunun kuma değmesiyle klasman dışı kalırken tarifsiz duygular içindeydi. Sırıkla yüksek atlamada Dünya rekortmeni Lavillenie'nin yine bir dünya şampiyonasında altın madalya alamaması da dikkat çekiciydi.


Sırpların ünlü atleti Spanovic otoritelere göre 7.05'lik bu atlayışla altın madalya alacaktı. Ama sırtındaki numara etiketinin kuma değmesi onun derecesini 6.91'e çekti ve altın madalyadan etti.

BU BAKIŞ UNUTULMAZ
Bolt'un bu bakışı belki de tarihi başarılarla dolu bir kariyerin sonu için üzücüydü. Jamaikalı sprinter 4x100'de sakatlanıp, finişi göremezken sevenlerini de gözyaşlarına boğdu.Londra aynı zamanda atletizm tarihinin çok büyük 2 isminin vedasına sahne oldu. Ve bu vedalar beklenildiği gibi şaşaalı değil biraz da gözyaşı ile oldu... 2009'dan beri sprint yarışlarını domine eden 100 ve 200 metre dünya rekortmeni Usain Bolt son kez yarıştığı Londra'da 100 metrede ezeli rakibi Justin Gatlin'e geçilirken, ancak 3. olabildi. Bolt 4x100'de ise sakatlanıp, finişi göremedi ve kariyerini dramatik bir şekilde sonlandırdı. Diğer isim ise Mo Farah'tı... 5 ve 10 bin metrede tam 4 olimpiyat şampiyonluğu... Dünya ve Avrupa şampiyonlukları... Ve 34 yaşındaki Somali asıllı İngiliz atlet de kariyerini evinde bitirdi. Farah, Bolt'a göre şanslıydı çünkü 10 binde altın madalyayı aldı yine ama 5 binde geçilerek dubleyi tamamlayamadı.. Yine de renkli kişiliği ve hiç yanından ayırmadığı çocukları ile Mo, her zaman atletizm tarihinde ilk sırada yer alacak isimlerden biri olarak kariyerini noktaladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zafer, dram, gözyaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN