‘İstanbulluları spora teşvik etmek istiyoruz’

Genel Müdürü , “Bizim vatandaşlarımızın en kolay yapabileceği spor atletizm ve koşu. Bizim maratondan asıl beklentimiz budur” dedi

Giriş Tarihi: 11.11.2018
‘İstanbulluları spora teşvik etmek istiyoruz’
Spor İstanbul Genel Müdürü Abdulhalim Aksu, İstanbulluları spora teşvik etmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul tarafından Vodafone'un isim sponsorluğunda gerçekleştirilen Vodafone 40. İstanbul Maratonu öncesi konuşan Aksu, "Maraton bizim için sadece yarışmak ve derece elde etmek değil. Vatandaşlarımızın en kolay yapabileceği spor atletizm ve koşu. Bu, bizim maratondan asıl beklentimizdir. İstanbulluları spora teşvik etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. Aksu, maratona 100 ülkeden 30 bin çipli sporcu katılacağını ve 100 binlerce İstanbullunun da halk koşusuyla katkı sağlayacağını vurgulayarak, "Geçtiğimiz yıllara oranla yaklaşık 2 katı yabancı sporcu katılımı gerçekleşecek. Parkurumuz, dünya miras haritasına giren İstanbul yarımadasından geçiyor. Canlı yayınlar ve sosyal medya üzerinden bu tanıtımı yurt dışına aktarmış oluyoruz. Maratonu yurt dışına ne kadar tanıtabilirsek, İstanbul'a o kadar pozitif katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Sadece maraton değil, yurt içinde yaptığımız birçok organizasyonda biz uluslararası ayağımızı kuvvetlendirmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

VAZGEÇİLMEZ DURAK KÖPRÜ
İki kıtayı birleştiren dünyanın tek yarışı olan Vodafone İstanbul Maratonu geçtiğimiz yıllarda her zaman olduğu gibi renkli görüntülere sahne olmuştu. Dünyanın her yerinden yarışta boy göstermek için kayıt yaptırarak Halk Koşusu'na katılanlar, özellikle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde de objektiflere poz veriyorlar. Türkiye'nin dört bir yanından gelen çobanından yeniçerisine kadar sporseverler, bol bol fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.

İŞTE PARKURLAR 42 KM'LİK PARKUR START: 09.00
Maraton koşusu; 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayıp, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a iner ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşır. Galata Köprüsü'nden sonra Sirkeci yönüne sapar, sahil yolunu takip eden yarış Bakırköy Hava Harp Okulu önünden aynı istikamete geri döner. Geri dönen yarış sahilden Gülhane Parkı'na doğru devam ederek parkın içinden geçer ve Sultanahmet'e çıkar. Varış çizgisi, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan "At Meydanı"nda, Sultanahmet Camii'nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaşı'nın arasındadır.

15 KM'LiK PARKUR START: 09.15
15 Km koşucuları, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 400 metre gerisinde (Maraton koşucularının arkasında) hazır bekler. Maraton koşusu start aldıktan sonra, 15 Km koşucuları 150 mt ileri doğru gelerek (Maraton start noktasında) hazır bekler. 15 Km yarışı saat 09.15'te başlar, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a iner ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşır. Galata Köprüsü'nden sonra Sirkeci yönüne sapar, sahil yolunu takip eden yarış, Yenikapı Miting Alanı karşı caddesinde, alt geçidi geçer geçmez sona erer.

10 KM'LİK PARKUR START: 09.30
10 Km koşusu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 600 metre gerisinde (15 Km koşucularının arkasında) hazır bekler. 15 Km koşusu start aldıktan sonra, 10 Km koşucuları 350 mt ileri doğru gelerek (Maraton start noktasında) hazır bekler. 10 Km yarışı saat 09.30'da başlar, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a iner ve Vodafone Park, Fındıklı, Tophane, Galata Köprüsü istikametini izleyerek Eminönü'nde, İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde sona erer.

8 KM'LİK PARKUR START: 09.45
Altunizade Köprüsü'nün altından başlayacak olan Halk Koşusu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçerek, Beşiktaş sapağından ayrılır, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inerek Dolmabahçe'de sona erer. Halk Koşusu 5 saat 15 dakika saat sürecek olup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü en geç 12.00'de, Beşiktaş ve Dolmabahçe önündeki parkur güzergâhı ise 15.00'te araç trafiğine açılacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘İstanbulluları spora teşvik etmek istiyoruz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN