Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NKÜ Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. Özcan Gür: "Damar Tıkanıklığı Hastalarına Ameliyatsız ’Aterektomi’ Yöntemi Uyguluyoruz"

Giriş Tarihi: 19.2.2015 12:19
NKÜ Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. Özcan Gür: Damar Tıkanıklığı Hastalarına Ameliyatsız ’Aterektomi’ Yöntemi Uyguluyoruz
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. Özcan Gür, damar tıkanıklığı hastalarına ameliyatsız ’Aterektomi’ tedavisi uyguladıklarını söyledi.
Damar tıkanıklığı hastalarına eskiden ağır yöntemler kullanıldığını belirten Doç. Dr. Gür, artık aterektomi yöntemi ile hastaların daha rahat tedavi gördüklerini söyledi. Doç. Dr. Gür, damar ameliyatlarında bıçak altına girmeden ’Aterektomi’ denilen bir yöntemle kireçlenen damarların tekrar çalışır hale getirildiğini söyleyerek, "Hastalar başvurduğu zamanlarda eskiden ağırlıklı cerrahi yöntemler kullanılıyordu. Uygulanan yöntemle, hastalar açısından daha konforlu bir hizmet sunarak, kesi sıkıntısı, enfeksiyon tehlikesi olmadan tedavi ediyoruz. Aterektomi yöntemi, damar içerisindeki kireçlerin temizlenmesine dayanan bir teknik. Damar içerisindeki kireçler temizlenerek hastanın damarı tekrar çalışır hale getiriliyor. Hastalar aterektomi yöntemi ile bir günlük operasyonla taburcu olabiliyor ve normal gündelik işlerini yapabiliyor. Ameliyatsız yöntemlerin avantajları bunlar. Aterektomi yöntemini kliniklerimizin çoğunda kullanıyoruz" dedi.
Toplumda damar hastalıklarının çok yaygın olduğunu dile getiren Doç. Dr. Gür, "Özellikle 50 ve 60 yaşından sonraki hastalarda yüzde 15 ve 20’ye kadar gözlenebiliyor. Bu demek oluyor ki 100 kişiden 15 kişide damar hastalığı var. Özellikle 50 ve 60 yaşlarından sonra başlıyor. Damar tıkandığı zaman hastaların ayaklarında yararlar olabiliyor, yürüme mesafesi kısala biliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NKÜ Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. Özcan Gür: "Damar Tıkanıklığı Hastalarına Ameliyatsız ’Aterektomi’ Yöntemi Uyguluyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN