Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deprem Tır’ı Çerkezköy’de Sallandı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 11:04
Deprem Tır’ı Çerkezköy’de Sallandı
Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen program ile Çerkezköy ilçesine gelen Kuzey Anadolu Hattı Simülasyon TIR’ı, 1999 yılında meydana gelen Marmara depremini yeniden yaşattı.
Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) deprem sigortasının bilincini arttırmak amacı ile kurulan Kuzey Anadolu Fay Hattı Simülasyon TIR’ı Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesine geldi. DASK, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, Türk Kızılay’ı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, öğrenciler depreme karşı daha duyarlı olabilmeleri amacıyla Marmara depremini TIR’da yaşadı. 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında Tekirdağ’a gelen TIR’da 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi’nin yüzde 70 simülasyonu gerçekleştirilirken, öğrenciler başta olmak üzere vatandaşlara depremle ilgili eğitimler verildi. TIR’da deprem canlandırmasına katılan vatandaşlar deprem anında neler yapacaklarını öğrendi.
Çerkezköy Halk Pazarı’nın önünde duran Deprem TIR’ında görevli Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Jeofizik Mühendisi Yavuz Güneş, "1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Simülasyon TIR’ını Tekirdağ’a getirdi. 5 gün Tekirdağ ve ilçelerde deprem konusunda bilgilendirme yapılacak. Amacımız ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini sürekli olarak hatırlatmak. Deprem öncesi ve sonrası yapılması gereken önlemler ve bunun uygulamasını fiili olarak deprem tatbikat TIR’ında yapıyoruz. Gelen öğrencilerimiz ve vatandaşlarımızı öncelikle deprem konusunda kısa bir bilgilendirme yapıyoruz. Daha sonra da çök, kapan ve tutun yöntemlerini gösterip öğrencilerimize deprem anında ne yapacaklar bununla ilgili bir simülasyon yapıp daha sonra gönderiyoruz. 17 Ağustos Gölcük depremi 7.4 büyüklüğündeydi. Bunun yüzde 70 simülasyonunu burada gerçekleştiriyoruz. Ve bu da 20 saniye sürüyor. Onun bir canlandırmasını yapıyoruz. Tamamen birebir değil ama en azından deprem olgusunu yaşatmak istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem Tır’ı Çerkezköy’de Sallandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN