Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İŞKUR’dan Engellilere Hibe

Giriş Tarihi: 12.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
İŞKUR’dan Engellilere Hibe
İŞKUR kendi işini kurmak isteyen engellilere yönelik 36 bin TL’ye kadar hibe desteği uygulaması başlattı.
’ın Çerkezköy ilçesi İŞKUR Şube Müdürü Adem Pusaoğlu, hibe desteği ile ilgili bilgi verdi. İŞKUR Çerkezköy Şube Müdürü Adem Pusaoğlu, engellilere 36 bin TL hibe desteği verileceğini açıklayarak "İŞKUR tarafından engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan kendi işini kurmak isteyen engellilerimize hibe desteği olacak. En az yüzde 40 oranında engelli olan kişilere toplam 36 bin TL hibe verilecek" dedi.
Konu ile ilgili paydaş kuruluşlardan oluşan komisyon tarafından değerlendirilen başvurular sonunda başarılı bulunan projelere karşılıksız hibe verilebileceğini bildiren Pusaoğlu, engellilerin hibe için projelerini, İŞKUR internet sayfasında Başvuru Rehberinde yer alan esaslara göre hazırlayabileceğini belirtti.
Proje hazırlayacak engellilerin kuracakları işin konusu ile ilgili mesleki belgesi veya girişimcilik eğitim sertifikası olması gerektiğini dile getiren Pusaoğlu, "Ayrıca engellilerin kurulacak işin olduğu il sınırları içinde ikamet etmeleri şart. Engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin işbaşında olacakları projeler desteklenecek olup, engelli birey adına sadece vasi olanların kendileri için iş kurmayı amaçlayan projeler ile halen engelli birey tarafından işletilen faal işletmelerin geliştirilmesine yönelik projeler desteklenmeyecektir. Ayrıca emekli olan engellilerin proje başvuruları kabul edilmeyecektir" bilgisini verdi.
İŞKUR Müdürü Pusaoğlu, "Kurulacak iş yerine iş yeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar gibi masraflar için en fazla 2 bin TL. Kurulan işletmeye 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletme giderlerinin en fazla yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 4 bin TL. İşletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, sarf malzemesi, ofis malzemesi gibi maliyetler için en fazla 30 bin TL verilecek. Destek verilen proje kapsamında kurulan işletmenin kuruluş tarihinden itibaren en az 2 yıl fiili olarak faaliyetine devam etmesi şart olup aksi durumun tespiti halinde kuruluş desteği olarak yapılan ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınacak. Hazırlanacak projelerin, 28 Haziran 2015 tarihi akşamına kadar bütün illerde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri’ne istenilen bilgi ve belgelerle birlikte elden veya posta ile teslim edilmelidir. 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri veya Hizmet Merkezlerinden veya 444 75 87 numaralı telefondan veya www.iskur.gov.tr adresinden ayrıntılı bilgi alınabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İŞKUR’dan Engellilere Hibe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN