Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lılar Şehitlerini Dualarla Andı

Giriş Tarihi: 21.3.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 21.3.2015 21:50
Tekirdağlılar Şehitlerini Dualarla Andı
Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümünde Çanakkale şehitleri ’da dualarla anıldı. Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdür Ünal Mamur, Çanakkale savaşının kolay kazanılmadığını söyleyerek, "Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur" dedi.
Tekirdağ’da Süleymanpaşa Kaymakamlığı, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tekirdağ Müftülüğü işbirliği ile ’Aziz Şehitlerimizin Ruhuna Bir Kaşık Tarhana’ projesi kapmasında etkinlik düzenlendi. Tuğlalı Parkta gerçekleştirilen etkinliğe Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünal Mamur, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tekirdağ Şubesi üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlanan etkinlik, Tekirdağ Halk Eğitim Merkezi mehteran grubunun gösterisi ile devam etti. Mehteran’ın ardından Çanakkale şehitleri için dualar okundu.
Programda, Tekirdağ’da yapılan okullar arası şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünal Mamur, Çanakkale Zaferinin Türk savaş tarihinde altın harflerle yazıldığını ifade ederek, "Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşıyoruz. Türk milletinin elde ettiği bu zaferi sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp getirdiğine iyi bakılmalıdır. Bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur. Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir. Çanakkaleyi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna ‘ya şehit ol ya gazi’ demek suretiyle, vatanın her karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır. Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor saygılarımı sunuyorum" dedi.
Etkinlik, 50’inci Yıl İlköğretim Okulu tiyatro oyunu ve ardından katılanlara tarhana çorbası ikram edilmesi ile son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekirdağlılar Şehitlerini Dualarla Andı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN