Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Öğrenciler ’Renkli Eller Otizmin Farkında’ Etkinliği İle Otizme Dikkat Çekti

Giriş Tarihi: 2.4.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:51
Tekirdağ’da Öğrenciler ’Renkli Eller Otizmin Farkında’ Etkinliği İle Otizme Dikkat Çekti
’da öğrenciler, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında ’Renkli Eller Otizmin Farkında’ etkinliği ile otizme dikkat çekti.
Tekirdağ Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı Özel Eğitim Bölümü öğrencileri tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü dolayısıyla Tuğlalı Parkta ’Boyalı Eller Otizm’in Farkında’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik kapsamında vatandaşlara otizm hakkında bilgi veren broşürler dağıtılarak, hazırlanan stantta eller otizm simgesi renklerle boyandı.
Otizm konusunda bilinç oluşturmanın öneminden bahseden Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Kocamemik, "Otizm ile ilgili farkındalık oluşturmak ve otistik bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla 2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Otizm Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmiştir. Bu çerçevede Nisan ayı boyunca tüm dünyada otizmle ilgili yapılan etkinlikler yoluyla otistik bireylerin toplumla bütünleşmelerini sağlamaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Okulumuzda bu kapsamda 2 Nisan’da otizm otizme farkındalık sağlamak amacıyla Tuğlalı Parkta etkinlik düzenlemiştir. Otizm akıl hastalığı yada zihinsel yetersizlik değildir. Herhangi bir ırk yada sınıfa özgü değildir. Fazla televizyon izlemekten dolayı oluşmaz. Otizmin tek çaresi eğitimdir. Otizm doğuştan gelen beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından yada işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen sosyal etkileşme ve iletişime zarar veren sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan nörolojik bozukluktur" dedi.
Etkinliğe Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler de katılarak otizmin bilincinin eğitimle sağlanabileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekirdağ’da Öğrenciler ’Renkli Eller Otizmin Farkında’ Etkinliği İle Otizme Dikkat Çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN