Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşten Çıkartılan Arkadaşlarına Destek

Giriş Tarihi: 18.6.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 10:46
İşten Çıkartılan Arkadaşlarına Destek
’ın Çerkezköy ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir ilaç fabrikasında sendikaya üye oldukları gerekçesi ile işlerine son verildiği iddia edilen 6 Lastik-İş Sendikası üyesi için, fabrika önünde basın açıklaması düzenlendi.
Basın açıklamasına DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, Lastik-İş Çerkezköy Bölge Temsilcisi Bülent Topçu, Lastik-İş İstanbul Şube Başkanı Ali Öztürk ve yaklaşık 50 sendika üyesi katıldı.
İlaç fabrikası çalışanlarının 18 Mayıs itibariyle Lastik-İş Sendikası’na üye olduklarını belirten Lastik-İş İstanbul Şube Başkanı Ali Öztürk, "Sizler en temel anayasal haklarınızı kullandınız. İşveren, sizlerin temel sendikalaşma hakkınızı aramanız nedeniyle, 6 emekçi kardeşimizin iş hakkını tek taraflı fesh etti. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Sendika olarak her zaman bu kardeşlerimizin yanında olacağız" dedi.
Öztürk, "İşveren, artık bu dolambaçlı yolları bırakıp en kısa sürede işçilerin en temel hakkı olan sendikalaşma hakkını tanımalıdır. Bakanlığın bize ve işverene gönderdiği yasal yetki tespitinde sendikamızın çoğunluğunun olduğu açıkça bellidir. Bu nedenle işveren 6 sendika üyesi işçiyi işten çıkardı. Mücadelemizde başarılı olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kaydetti.
"BU MÜCADELEMİZİ 55 MİLYON ÜYELİ İNDUSTRİAL’E DE TAŞIYACAĞIZ"
İşten çıkarılan Bilgin Tuna, Yahya Hayırlıoğlu, Sinan Akan, Suat Bulut, Burcu Arslan ve Tuğba Arslan’ın en kısa sürede işe geri alınmasını istediklerini söyleyen Ali Öztürk, "Biz, sendika olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Bu tür olumsuzlukların her zaman takipçisi olacağız. Bu mücadelemizi, üyesi olduğumuz merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan ve genel başkanımız Abdullah Karaca’nın da yönetiminde bulunduğu 55 milyon üyeye sahip İndustrial’e de taşıyacağız. Mücadelemiz yaygınlaşarak sürecek" dedi.
Grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşten Çıkartılan Arkadaşlarına Destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN