Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı:

Giriş Tarihi: 22.6.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 14:52
Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı:
Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, çiftçinin buğdayın taban fiyatlarında istediğini alamadığını ifade etti.
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2015 yılı buğday taban fiyatlarını açıkladı. Buna göre, makarnalık buğdayın tonu 976 TL, düşük vasıflı makarnalık buğdayın tonu 819 TL, ekmeklik buğday cinsinde ise Anadolu ve Kırmızı Sert Buğdaylar 862 TL, Diğer Kırmızı ve Beyaz Buğdayların tonu 819 TL, Düşük Vasıflı Ekmeklik Buğdayın tonu 724 TL, Arpa, Çavdar, Tritikale ve Yulafın tonunun taban fiyatı ise 645 TL olarak açıklandı.
Konu ile ilgi açıklamalarda bulunan Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, bu senenin çiftçi için verim açısından güzel geçtiğini ifade ederek, "Çiftçi, 2015 yılında görünüm olarak bakıldığında geçen yıla oranla rahat bir sezon geçirdi. Geçen yıl bir takım sıkıntılardan dolayı çiftçi olumsuz etkilendi. Geçtiğimiz sene buğdayda çiftçi doğru düzgün alıcı bulamamıştı. Geçen seneye göre TMO’nun fiyat açıklamasında çiftçi beklediği fiyatı alamadı. Fiyatlar geçen seneye göre hemen hemen aynı. Geçen yıl serbest piyasaya göre şekillenen buğday fiyatları kilogram başına 80 kuruştan başladı. Bu yıl ise biraz yükselmiş, tahmini 82 kuruştan başladı" dedi.
"BU SENE KALİTELİ BUĞDAY BEKLİYORUZ"
Bu sene kaliteli buğday beklediklerini ifade eden Saygı, "Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklamalarına göre ekmeklik buğday cinsinde Anadolu ve Kırmızı Sert Buğdaylar 1 tonu 862 TL, Diğer Kırmızı ve Beyaz Buğdaylar 1 tonu 819 TL, Düşük Vasıflı Ekmeklik Buğday 724 TL, Arpa, Çavdar, Tritikale ve Yulaf ise 1 tonu 645 TL olarak açıkladı. Bunlar geçen seneki fiyatlara yaklaşık fiyatlar. Bu sene daha tarlalar biçilmedi ama çiftçi olarak iyi bir hasat bekliyoruz. Görünüm olarak buğdayda da kaliteli olacağını düşünüyoruz. Çiftçi beklentisi tabi ki bu değil. Her zaman söylediğimiz gibi girdi fiyatlarının çok yüksek oluşan dolayı buğdayın taban fiyatı ton olarak hesaplandığında 900 TL ve bin TL olmasını bekliyorduk. Bizim çiftçimizin beklediği fiyat buydu. Çiftçinin bundan biraz para kazanmasını istiyorduk. Bu sene istenilen fiyatın verildiğini düşünmüyorum" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN