Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Joystick artık sizsiniz

Microsoft, "Xbox 360" oyun konsolu için geliştirdiği yeni kontrol sistemini Los Angeles'taki E3 teknoloji ve tüketici elektroniği fuarında tanıttı.

Giriş Tarihi: 2.6.2009 13:56 Son Güncelleme: 2.6.2009 13:57 ABONE OL
Project Natal adı verilen yeni "kumandasız" kontrol sistemi, yüz tanıma ve harekete duyarlı sensörlerle oyun oynama imkanı sağlıyor.

Ünlü yönetmen Steven Spielberg, dün, tanıtımına katıldığı yeni kontrol sistemi için "bunun geleceğe açılan bir pencere olduğunu" söylerken, henüz ilk aşamalarındaki bu sistemin geliştirilmesi amacıyla Microsoft, başlıca oyun üreticilerine prototipler gönderdi.

Video oyunlardaki başlıca engelin oyun kumandalarının karmaşıklığı olduğunu belirten, ancak Natal teknolojisini "tamamen yeni bir dünya" olarak niteleyen Spielberg, "Artık sadece baş parmağınızı değil, tamamen sizi tanıyan bir teknoloji var. Teknoloji kim oldunuzu biliyor" diye konuştu.

Tanıtım sırasında sistemi geliştiren Britanyalı Peter Molyneux, yeni sistemin sadece yüzü değil, oyuncunun nasıl bir ruh halinde olduğunu ve tepki verdiğini belirleyen tüm yüz ifadelerini tanıyabildiğini gösterdi.

Microsoft'un "Xbox 360" için geliştirdiği Project Natal adlı yeni kontrol sisteminde kullanıcı joystick veya kumanda aleti gibi hiçbir şeyi tutmuyor.

Joystick'in bizzat oyunu oynayan kişi olduğu sistemde, televizyonun altına yerleştirilen bir alıcı (iki mikro kamera ve bir mikrofon) oyun konsolu kullanıcının yaptığı her hareketi, her mimiği ve her sesi algılıyor. Kullanıcı menülerde dolaşırken, girmek istediği menüyü eliyle iter veya aşağı-yukarı çeker gibi hareket ettiriyor.

Kullanıcı futbol oyunu oynarken şut çekmek için kumanda aletinde kareye basmak yerine gerçekten bir topa vurur gibi yapıyor, ileri derecedeki hassasiyeti sayesinde Project Natal, kullanıcının her hareketini algılayabiliyor ve oyundaki karakterine yansıtabiliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Joystick artık sizsiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA