Bayer'den kadın sağlığı için online TV

Giriş Tarihi: 10.10.2014 11:50

Türkiye'deki 60'ıncı yılını kutlayan Bayer, “Online Kadın Sağlığı Televizyonu” projesiyle önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor.

Hasan Genç

Bayer Türkiye tarafından hayata geçirilen online televizyon projesiyle kadın sağlığı konusunda önemli bir ihtiyaca cevap verilmiş olacak. Bu önemli projenin başındaki Bayer Kadın Sağlığı ve Erkek Sağlığı Pazarlama Müdürü Pelin İçil ve projenin teknik tarafından sorumlu Vizdizayn'dan Mehmet Hoşgöz sorularımızı yanıtladı.

Online kadın sağlığı televizyonu projenizin çıkış öyküsünü nedir?

Pelin İçil: Bayer Türkiye olarak yeniliklerin öncüsü olmak bizim için çok önemli. Bu doğrultuda Türkiye'deki 60. yılımızda kadın sağlığı alanında önemli bir ihtiyaca cevap verecek bir proje tasarlamaya karar verdik. Türkiye'de kadın sağlığıyla ilgili bilincin ve doktora düzenli gitme oranının eksik olduğunu gördük ve uzun süre üzerinde çalıştığımız ve bizi oldukça heyecanlandıran Kadın Sağlığı TV projemizi hayata geçirmek için kolları sıvadık.

Öncelikle Türkiye'deki kadınların cinsel sağlık bilinci ve Türk kadınının internet kullanım alışkanlıkları üzerine kapsamlı bir araştırma yaptık. Erzurum, Malatya, Denizli, Manisa, Adana, Antalya, Mersin, Diyarbakır, Gaziantep, Bursa, Kırklareli, İzmir, Samsun, Zonguldak, Kayseri, Konya, Ankara ve İstanbul olmak üzere toplam 18 ilde, 18 yaş ve üzeri toplam 1,502 kişi ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz bu araştırma, Kadın Sağlığı TV platformumuza iç görü ve kaynak oluşturdu. Kısacası Türkiye'nin "kadın sağlığı haritasını" çıkarttık. Kadınlar, cinsel sağlıkla ilgili konuları konuşmaya çekiniyor ve yanlış bilgilere yöneliyor. Cinsel sağlık konularını hala tabu olarak görüyor ve bu konuları arkadaşları ya da aileleriyle konuşuyor. Çoğu zaman da internet üzerinden araştırma yaparak yanlış bilgi sahibi olabiliyorlar. Araştırmalarımız esnasında 1000 kişilik gönüllü kadın grubumuzla bir test yaptık ve yüzde 50'sinin daha önce hiç jinekoloğa gitmediğini öğrendik. Bu noktada kadinsagligitv.com'un ne kadar önemli bir ihtiyaca cevap verecek bir proje olduğu olduğu bir kere daha ortaya çıktı. Bu sayede kadınlar gitmese bile en azından doktorları kadınlara götürebiliriz diye düşündük. Bu platformla jinekoloğa gitmekten çekinenlerin kaygılarını ortadan kaldırabileceğimizi öngördük ve Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nin de desteği ile projemizi başlattık.

Araştırmalarımızın bir sonucu olarak; Türkiye'de yaklaşık 10 milyon kadın, kadın sağlığı konusunda canlı olarak internet üzerinden hekimlerden bilgi alacakları veya başkaları tarafından iletilen sorunların cevaplarını izleyebilecekleri bir sistem istiyor. Projemizi farklı kılan en önemli nokta doktorların canlı yayında her gün farklı saatlerde farklı konularla ilgili bilgi veriyor olması. Ayrıca izleyicilerimiz bu platform sayesinde diledikleri soruyu doktora anında sorarak doğru bilgiye kolayca ulaşabilecek.

kadinsagligitv.com kimlere hitap ediyor ve içerisinde ne gibi konular olacak?

Pelin İçil: Kadın sağlığı hakkında bilinçlenmek isteyen tüm kadınlar bizim hitap edeceğimiz kitle.. Cinsel sağlık konusundan kısırlığa, gebeliğe hazırlıktan adet dönemine kadar, mutlu cinsellik, kadınlarda en çok görülen hastalıklar, vajinal estetik, menopoz gibi kadınları yakından ilgilendiren farklı konularda 100'ün üzerinde uzman doktor günün belirli saatlerinde canlı yayında merak edilen soruları cevaplayacak. Ayrıca seçilecek konularda kullanıcıların da öneri ve yorumları dikkate alınacak.

Kaç saat canlı yayın yapılacak?

Pelin İçil: Başlangıçta anket sonuçlarından çıkan sonuçlara göre hedef kitlemizdeki kadınların interneti yoğun olarak kullandıkları saatlere göre yayın akışını oluşturduk. Öğlen ve akşam yayınları olmak üzere 4 saatlik bir canlı yayın akışımız bulunuyor.

Yayın yapacak doktorlar neye göre seçildi?

Pelin İçil: Biz bu projeyi tamamen gönüllülük esası üzerine kurduk. Projemizi doktorlara anlattığımızda hepsi çok heyecanlandı ve bu projenin birer parçası olmak istediler. Türkiye'de alanında uzman 100'ün üzerinde doktor projemizde bize destek verecek ve bunun karşılığında hiçbir ücret almayacak.

Site için üyelik olma zorunluluğu var mı?

Pelin İçil: Evet canlı yayında soru sormak için üye olma koşulu var ancak herhangi bir ücret karşılığı değil sadece mail adresi girilerek üye olunabiliyor. Elbette bu noktada kullanıcılarımızın gizliliği en büyük önceliklerimizden.

Projeyi ne kadarlık bir sürede hayata geçirdiniz?

Mehmet Hoşgöz: Kadın sağlığı ile ilgili A'dan Z'ye her şeyi düşündüğümüz bu projeyi kurgulamak, fikir aşaması da dahil olmak üzere bir yıldan daha uzun bir süremizi aldı. İşin teknik kısmına gelirsek, tüm tasarım ve yazılım süresini ise yaklaşık 8 ayda tamamladık.

Doktorların canlı yayınları bulundukları ortamlardan mı yoksa bir stüdyodan mı gerçekleştirilecek?

Mehmet Hoşgöz: 100'den fazla uzman gönüllü doktorun hizmet verdiği bu projede, doktorların istedikleri her ortamdan yayın yapabilecekleri bir teknoloji kullanıldı. Yani isterlerse muayenehanelerinde isterlerse parkta isterse evlerinde yani kısacası her yerde yayın yapabilecek. Tek ihtiyaçları ise ipad ve iyi bir mobil internet bağlantısı.

Bulundukları ortamdan canlı yayın olacaksa bunun için ne kadarlık yatırım yapıldı?

Mehmet Hoşgöz: Bunun için bir çok teknoloji bir arada kullanıldı. Sorunsuz yayın yapılabilmesi için oldukça kuvvetli streaming sunucuları kuruldu. Hazırlanan websitesinin altyapısı da alacağı trafik öngörülerek en uygun şekilde, tüm stres testlerinden geçirilerek kurgulandı.

Kadın Sağlığı TV mobil aplikasyon olarak da indirilebilecek mi?

Mehmet Hoşgöz: Elbette. Mobil dünyanın her geçen gün büyük bir hızla geliştiğini varsayarsak, yenilikleri takip eden bir firma olarak bu platformda yer almamız kaçınılmaz bir gerçek. Bu sebeple, Kadın Sağlığı Tv mobil uygulamamız da iOS(Iphone ve Ipad) versiyonu Kasım 2014; Android(hem smart phone hem tablet) versiyonumuz ise Aralık 2014'te takipçilerimizin kullanımına sunulacak. Aynı zamnda web sitesinden farklı olarak hazırlayacağımız bu uygulamalar ile kullanıcılarımız doktorlarla birebir görüşme fırsatıda bulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayer'den kadın sağlığı için online TV
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN