Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3'üncü Dünya Savaşı

Mobil, masa üstü, giyilebilir teknoloji ve nesneleri akıllandırıp internet dilinde konuşturan her cihazı yönetme savaşı kızıştı. Akıllı cihaz savaşında en büyük güç, internet ve uygulama geliştirme dilini bilen insan kaynağı

Giriş Tarihi: 19.10.2014
3'üncü Dünya Savaşı
Tüm cihazları akıllandıran, internet dilini öğreten ve onları yöneten işletim sistemine sahip olmak Apple, Microsoft ve 'ın temel hedefi. Ancak arada güçlü silahlarıyla sahaya çıkabilecek, Intel, Qualcomm, Facebook, Amazon, Ali Baba ve belki bugün adını bilmediğimiz devler de bu konuda gizli ya da açık planlar yapıyor. Piyasaya çıkan her akıllı telefon, saat, gözlük, ev, ofis, buzdolabı her şey savaşın bir piyonu. Bindiğiniz otomobil, ofis veya evinizdeki ampuller bile uzaktan yönetilecek birer araca dönüşüyor.

EN BÜYÜK GÜÇ İNSAN KAYNAĞI

Ancak savaşta en değerli güç bu cihazlar değil, internet ve uygulama dilini bilen daha çok insanı çalıştırmak. Yanlış duymadınız. Teknoloji insana olan ihtiyacı doruk noktasına çıkardı. Ancak bu insanlar mutlaka internet ve uygulama dilini iyi bilmeli. Üstelik bu işte çalışan kişiler hem ikna olmak hem de yaptığı işte tatmin olmak istiyor. Bu yeteneği olan insanlara pasaport sorulmuyor. Her ülkede her yerde kolayca iş bulabiliyorlar.

VERİ VE PATENT PARADAN DEĞERLİ

Savaşta kullanılan para, anlamlı veri ve patentlerden oluşuyor. Dev şirket veya devletler bilgiyi analiz ederek anlamlı veriye ulaşmayı hedefliyor. Çünkü artık kuru bilgiye sahip olmak sorunları çözmüyor. Bilginin sınıflandırılması, anlamlı sorgulara açık hale gelmesi gerekiyor. Yani daha fazla anlamlı veri, daha çok patent daha büyük zenginlik anlamına geliyor. Bu yüzden önce patent elde edecek, veri merkezinde çiftçilik yapmayı bilen insan kaynağı hayati önem taşıyor. Veri merkezi üssü konumundaki Türkiye'nin, cihazlara kısmen sahip olmasına rağmen insan kaynağı açığı hızla büyüyor.

TANIDIKÇA BULAŞIYOR
Dama rlarınızda Apple, Google, Microsoft, Facebook veya Amazon kanı dolaşıyor olabilir. Tüketici, bu savaşta alışkanlığın bulaşması istenen hedef. Peki bize nasıl bulaşıyor? Aldığımız bir cihaza kişisel şifremizi girdiğimiz bir kullanıcı adı ve şifresi yarattığımızda teknoloji hastalığına bulaşıyoruz. Her verinin internet numarası olan cihazla yani kişiyle eşleşmesi gerekiyor. Parmak izlerimiz, retina bilgimiz işte bu eşleşmeyi sağlayan en değerli bilgi. Tüketicinin aradığı, beğendiği her şey kişisel ize dönüşüyor. Sonra yeni öneriler yağmaya başlıyor.

HER CİHAZA TEK İŞLETİM SİSTEMİ YETER

Kamerası uçtu ekonomik oldu
Kamerası iyi bir kullanım deneyimi yaşatmasına rağmen, uygulama eksik algısı, operatör ve cihaz üreticilerinin istediği yaygınlığı yakalayamıyor. Fiyat ve tasarım olarak Android platformunun canlılığını yakalaması için daha uzun zaman var. Ancak özellikle kamera tarafında Nokia PureView özelliği yüksek çözünürlüklü fotoğraf konusunda farklı bir deneyim yaşatıyor. Türkiye için yapılan en son etkinlikte ise giriş seviyesinde ailenin ekonomik üyesi 700 TL'nin altında fiyatıyla 530 tanıtıldı. Özçekim için özel tasarlanmış Lumia 735 ise 1000 TL'nin altında kalarak seçenekleri artırdı. Amiral gemisi Lumia 830, bin 300 TL'nin altında fiyatıyla dikkat çekiyor.

Ekran devleşti işlemci güçlendi
Google sadece internette arama firmasından daha fazlası olma aşamasını yıllar önce geçti. Akıllı telefon platformunun en yaygın uygulama pazarına sahip firma. Tablette de benzer şekilde kullanıcılar için yeni platformlar yaratıyor. Google Glass gibi yepyeni giyilebilir teknolojilerle geliştirici platformunu heyecanlandıracak projelere de açık. Geçtiğimiz hafta YouTube'da basit bir duyuru yaptı. Aslında duyuru bile denmez ama biz yine de umudumuzu yitirmeyelim. Android platformu 5.0 sürümüne Lollipop kod adıyla nasıl görüneceğini öğrendi. Aynı duyuruda Lollipop Android 5.0 kullanacak ilk cihaz, Nexus 6 da tanıtıldı. Bilgisayar kadar zengin 3 GB belleği, 5.9 inç dev ekranı ve Qualcomm Snapdragon 805 platformunda 2.7 GHz işlemcisi ile bilgisayarlarla yarışmaya hazır bir mobil cihaz karşımıza çıktı. 6 Plus ve Note 4'ten bile büyük Quad HD ekrandan söz ediyoruz.

iPhone büyüdü iPad daha narin
Apple mobil cihazlarla yakaladığı içerik ve uygulama satış başarısını tüm platformlara taşımayı hedefliyor. Büyük ekran rekabetine iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile başladı. iOS 8 işletim sistemini kısa sürede güncelledi. iPad Air 2 ile birlikte iOS 8.1 güncellemesi de gecikmedi. Masa üstü ve dizüstünde kullandığı OS X işletim sistemi ile iOS 8.1'i aynı iCloud yani bulut servisinde birleştirdi. Akıllı telefon ekranı 4.7 ve 5.5 inçe çıkarken giyilebilir bilgisayar konusunda Apple Watch'ın ön duyurusuyla beklentileri artırdı. Ekosisteminin en önemli başarısı herkesin gönüllü enfekte olmak istemesi. Yani hemen bir Apple kimliği oluşturup kredi kartı ve parmak izi dahil her bilgiyi kolayca paylaşması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3'üncü Dünya Savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN