Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzay oteli geliyor!

Turistler iki hafta kalabilecek

Giriş Tarihi: 27.10.2014 09:45
Uzay oteli geliyor!
Türkıye İhracatçılar Meclisi'nin düzenlediği İnovasyon Haftası çerçevesinde Ankara'da bulunan NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) Başkanı ve Mars Kâşifi Charles Elachi, NASA'nın uzay turizmine yönelik teknolojileri geliştirdiğini belirterek, bu sistemleri özel sektöre devrettiğini söyledi.

Elachi, çok sayıda özel sektör firmasının uzay turizmi çalışmaları yürüttüğünü hatırlatırken, bu kapsamda çalışan Virgin Galactic firmasının turistleri alıp uzayın kenarına kadar götüreceğini söyledi. Elachi, bu seyahatin bedelinin 200 bin dolar olduğunu belirtti. Elachi, ziyaretlerin kısa sürdüğünü belirterek, şimdiki hedeflerinin ise uzaya otel kurmak olduğunu kaydetti.

'UZAY OTELİ KURACAĞIZ'


Elachi, NASA'nın kendi teknolojisi ile uzay otelleri geliştireceğini ancak işletmesini girişimci şirketlere bırakacağını belirterek, şu bilgileri verdi: "Bu otellerde turistler iki hafta geçirecekler. Bu gelecek 10 yılda mümkün olacak. Şimdi şirketler bunun iyi bir iş olup olmadığına bakıyorlar. Uzay oteli derken, burada kapsüller ve şişirilebilir odacıklar olacak. İnsanlar bu otellere gidip bir gün ya da bir hafta geçirebilir. Dünyayı uzaydan gözlemleyebilir."

Kaynak: Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzay oteli geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN