Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li firma ilk üçe girdi

li şirket her geçen gün daha fazla büyümeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 29.10.2014 19:41
Çinli firma ilk üçe girdi

2010'da kurulduğunda MIUI firmware arkasındaki Android geliştiricisi olarak biliniyordu. 1 yıl sonra li şirket akıllı oyununa katıldı. 3 yıl içinde tüketiciler tarafından LG, Samsung, Apple gibi takip edilen şirketlerden biri oldu. Yaklaşık birkaç ay önce Çin'deki satışlarda Apple'ı geçmişti. Şimdi ise en büyük 3. üreticisi konumunda gösteriliyor. Eğer Xiaomi'yi takip ediyorsanız ve birkaç yıldaki gelişimi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız o zaman hikayenin devamına birlikte bakalım.

Çin'in yükselen yıldızı

Pazar araştırmacısı HIS iSuppli'ye göre Xiaomi bu senenin 3. çeyreğinde 19 milyon adet akıllı telefon satarak en büyük 3. üretici oldu. Lenovo ve LG'nin de satışları artıyor, ancak satışları Xiaomi'ye göre düşük. Huawei, 2013'te 3. durumdaydı. Ama 16.8 milyon adet telefon satarak yerini kaybetti. Xiaomi'den 2.2 milyon daha az.

Xiaomi'nin pazardaki değeri de yıllık bazda muazzam arttı. Şirket 2012'de 5.7 milyon adet telefon sattı. 2013'te bu rakam 18.7 milyon adete yükseldi. 2014'ün ilk çeyreğinde Çinli üretici 11 milyon cihaz sattı, 2. çeyrekte bu rakam 16.8 milyon adet oldu. Xiaomi'nin yükselişinde güvence verdi.

Xiaomi yavaş yavaş Hong Kong, Singapur ve Hindistan piyasalarında da yükselişte. Hindistan'da saniyeler içinde satılan telefon satışları bunu gösteriyor.Strategy Analytics araştırmacılarına göre Xiaomi'nin 2. çeyrekte yaptığı 15.1 milyonluk satışın, 14.6 milyonunu Çin'de sevk edilenler oluşturuyor. Xiaomi'nin kurucusu ve CEO'su olan Lei Jun, Pekin'de bir basın toplantısında bu sene içinde Türkiye pazarına da girmek istediklerini açıklamıştı. Şimdiye kadar ülkemizle ilgili görünür bir gelişme olmadı.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinli firma ilk üçe girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN