Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araştırmacılar unu kırdı

Gelişen teknoloji ile birlikte her alanda gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Giriş Tarihi: 30.10.2014 20:33
Araştırmacılar hız rekorunu kırdı

Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından birisi bant genişliği ve altyapı. Bu alanda günden güne gelişmeler yaşansa da özellikle ülkemizde kullanılan altyapı hala yetersiz bulunuyor. Ancak bilim insanları bu alanda umut verici çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

ExtremeTech'in yapmış olduğu habere göre, Hollanda ve ABD'deki araştırmacılar bir fiber ağ una imza attılar. Belirtilene göre bir süredir bu çalışmaya yoğunlaşan bilim insanları, tek bir fiberglas üzerinde saniyede 255 terabit veri aktarmayı başardılar.

Bu bir dünya rekorunun yanında 1GB'lık filmin 0.03 milisaniyede indirilebileceği anlamına geliyor. Ayrıca bu hızla 1TB'lık sabit diskinizin sadece 31 milisaniyede taşınabilir.

Öte yandan günümüzde tek bir fiberin maksimum 100 Gbps'ye ulaşabildiği düşünüldüğünde bu ulaşılan hızın ne kadar büyük olduğu daha iyi anlaşılabilir. Kısaca bir karşılaştırma yapmak gerekirse günümüzde kullanılan fiberin maksimum ulaşabildiği 100 Gbps, 255 terabit hızdan yaklaşık 2,550 kez daha yavaş. Bununla birlikte 255Tbps, gün içerisinde internet trafiğinin en yoğun olduğu zamanda akan toplam trafikten daha fazla.

Sanırım bu örnekler bilim insanlarının ulaştığı bu inanılmaz hızın ne kadar büyük olduğuna biraz açıklık getirmiştir.

Günümüzde akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar vs. gibi cihazlarla internet trafiği her geçen gün artıyor. Bu yüzden özellikle bu dönemlerde bu alanlardaki gelişmelere bir hayli ihtiyaç duyuyoruz.

Emre Çetinkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araştırmacılar hız rekorunu kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN