Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve güvensiz mi?

Snowden'in tavsiyeleriyle kullanıcılar , ve 'ı kullanmayı bırakma düşüncesinde.

Giriş Tarihi: 4.11.2014 10:30
Facebook ve Google güvensiz mi?

F-Secure'un araştırması, kullanıcıların daha güvenli platformlara geçmek istediğini gösterdi. Eski NSA çalışanı Edward Snowden'in açıklamaları İnternet kullanıcılarının bilinçlenmesini sağladı. Snowden kullanıcılara, Dropbox, Facebook ve Google servisleri yerine güvenliğe önem veren alternatif firmalara geçmelerini tavsiye etti. F-Secure'in yaptığı araştırmalar ise kullanıcıların gerçekten bu adımı atmak istediğini gösteriyor.

6 ülkedeki kullanıcılar üzerinde yapılan anket, PRISIM skandalının ortaya çıktığından beri insanların, İnternet alışkanlıklarının değiştiğini ortaya çıkardı. Snowden, 11 Ekim 2014 tarihinde verdiği bir video röportajda, internet kullanıcılarını hangi servis ve sitelerden sakınmaları gerektiği konusunda uyardı.

Bu tavsiyelerden sonra yapılan ankette ise %53'lük kısım yerine daha güvenli bir siteye geçmek istediğini söyledi. Katılımcıların % 56'sı ABD'den yayın yapan web sitelerinin kullanıcı bilgilerini kullanma yöntemleri hakkında son 1 yıl içerisinde daha fazla bilinçlendiklerini belirttiler. Katılımcıların % 46'sı ise kişisel verilerinin koruyacağına inandıkları hizmetlere ödeme yapmaya hazır olduklarını söyledi. Anket sonucunda %70'lik bir kesim, internet sitelerindeki verileri kullanan istihbarat örgütleri ve devletlerin yapabileceklerinden korktuklarını itiraf etti. %68'lik katılımcıysa en az bir kez kişisel verilerini ve bilgilerini korumak için gizlenme programları ya da tarayıcıların kripto özelliklerini kullandığını ifade ediyor. Ankette cevap verenlerin %57'si şirketlerin ücretsiz hizmet karşılığında bilgilerinin kullanılmasından rahatsız olduklarını söyledi.

Almanya, Brezilya ve Filipinler, veri güvenliği konusunda en yüksek hassasiyeti gösteren ülkeler oldu. F-Secure, katılımcılara verilerinin güvenliği konusunda endişelerinin geçtiğimiz aylar içerisinde alışkanlıklarında değişiklik yaptırdı mı? Diye sordu. % 56'lık bir oran bu soruya olumlu cevap verdi. Bu soruya olumlu cevap verenlerin, %45'i İngiltere'den, %47'si ABD'den, %49'u Fransa'dan, %60'ı Almanya'dan, %67'si ise Brezilya ve Filipinler'den çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook ve Google güvensiz mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN