Uzay bilimlerinde yarın tarihi gün

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesi "Rossetta" Uzay Aracının, Kuyrukluyıldız üzerine "Philae" adlı bir "kondu" indirmesiyle, yarın insanlığın uzayı anlaması açısından tarihi bir gün yaşanacak.

Giriş Tarihi: 11.11.2014 16:48 Güncelleme Tarihi: 11.11.2014 16:52
Uzay bilimlerinde yarın tarihi gün
Rossetta Uzay Aracı, Kuyrukluyıldız 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerine "Philae" adlı bir "kondu" indirecek. Böylece bilim insanları, ilk kez bir kuyrukluyıldızı çok yakından tanıma imkanı edinecek.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, insanlığın uzayı ve uzayda yakın çevresindeki gök cisimlerini anlaması açısından yarın tarihi bir gün olacak.

Rossetta, Güneş sistemi içindeki milyonlarca kilometre süren 10 yıllık yolculuğu sonrası 6 Ağustos'ta kuyrukluyıldıza ulaştı ve etrafında bir yörüngeye oturdu.

Başlangıçta "Site J" adıyla adlandırılan iniş bölgesi, ESA tarafından düzenlenen bir yarışma sonucunda "Agilkia" olarak isimlendirildi. Yarışma sonunda önerdiği isim seçilen Fransa'dan Alexandre Brouste adlı şanslı gökbilim meraklısı, inişi Darmstadt'taki ESA ekibiyle birlikte takip edecek.

Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda Rossetta, "Philae" kondusunu 12 Kasım sabahı Türkiye saati ile 10.35'te kuyrukluyıldızdan 22,5 kilometre uzaklıktan bırakacak. Philae'nin yüzeye inişi ise yaklaşık 7 saat sürecek. Bu sırda Rossetta ile Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreden fazla ve ışık hızı da sonlu olduğu için, Rossetta'dan gelen sinyaller, 28 dakika 20 saniye gibi bir sürede Dünya'ya ulaşacak. Bu nedenle Türkiye saati ile 17.35 dolayında gerçekleşecek inişten sonra saat 18.00'de Rosetta'dan ilk haber alınabilecek.

Pek çok televizyon kanalı ve ESA TV de uzay bilimlerindeki bu tarihi anı naklen yayınlayacak. Ayrıca iniş www.esa.int/rosetta ve www.dlr.de internet sitelerinden de canlı yayınlanacak.

İnsanlığın uzay serüveni açısından bir kilometre taşı olacak bu önemli olayla ilk kez bir kuyrukluyıldız, çok yakından tanınma imkanına kavuşacak.

Rossetta'nın Dünya'dan yüz milyonlarca kilometre uzaklıktaki bu cisme ulaşması 10 yıldan fazla bir süre ve 7 milyar kilometreden daha uzun süren bir yolculuk gerektirdi. Yarın akşam, Rossetta Philae kondusunu 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerine indirdiğinde insanlık ilk kez bizden bu kadar uzaklıktaki bir uzay görevini başarıya ulaştırmış olacak

"PHİLAE"NİN KUYRUKLUYILDIZ GÖRÜNTÜLERİ TWİTTER'DAN İZLENEBİLECEK


Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Projesi "Rossetta"nın kondusu "Philae"nin yarın ineceği kuyrukluyıldızın yüzeyinden alacağı görüntüler, Twitter üzerinden dünya ile paylaşılacak.

Alınan bilgiye göre, uzay aracı "Rosetta", Güneş Sistemi'ndeki 10 yıllık yolculuğun sonunda, 6 Ağustos'ta kuyrukluyıldıza ulaştı. O günden bu yana yıldızın çevresi ve çekirdeği hakkında bilgi toplayan "Rosetta"nın kondusu "Philae", yarın kuyrukluyıldızın yüzeyine inip, arazide çalışmaya başlayacak.

Kuyrukluyıldızın çekirdeği ile ilgili görüntüleme ve örnekleme araçları taşıyan kondu, yıldızın yüzeyinden görüntü alıp dünya ile paylaşacak, örnek toplayacak.

Bilim insanlarının aya inişten çok daha karmaşık olduğunu iddia ettikleri bu uzay görev, Twitter'dan da saniye saniye takip edilecek. Vatandaşlar ekibe Twitter'dan katılabilecek, soru yöneltebilecek.

"Philae"nin inişine ilikin ilk fotoğraflar da Twitter üzerinden paylaşılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzay bilimlerinde yarın tarihi gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN