30 saniyede şarj olan

Hızlı şarj için üretilen ne zaman çıkacak? İşte tüm detaylar..

Giriş Tarihi: 26.11.2014 17:36
30 saniyede şarj olan pil

üreticilerinin en çok odaklandığı noktalardan biri ömrü. Hatta tüketiciler yıllardır uzun süre giden ve hızlı şarj olan bir pilin hayalini kuruyor. Qualcomm'un Quick Charge 2.0 teknolojisi var ('un ve Motorola'nın hızlı şarjlarını es geçmeyelim, bundan yararlanıyorlar). Yine de bu hızlı şarj teknolojisi pilin tamamını 1 saatten kısa bir süre de dolduramıyor. Neyse ki şirketler ve dünyadaki birçok bilim adamı daha iyi şeyler yapmak için çalışıyor.

Geçen ay Singapur'da Nanyang Teknoloji Üniversitesi'nde araştırmacılar iki dakika içinde %70'i şarj edilebilir bir akıllı telefon pili üretmek için umut olduğunu söyledi. StoreDot firması pili 30 saniyede şarj etmek için bir yol buldu!

Reuters'ın verdiği bilgilere göre İsralli şirket böyle bir pil geliştirmiş. Ancak pil, bir akıllı telefon içine sığmayacak kadar büyük. StoreDot pili 2016'da ince bir formda çıkarmanın planlarını yapıyor. Pil 30 saniyede şarj olduktan sonra "Bir günlük gücü" sağlayabilir. Şirketin yeni pili yapması nanoteknolojiye dayanıyor. Daha doğrusu nanodot kullanılıyor. Biyo-organik peptit moleküller pilin gücü çabuk emmesini ve onu korumasını sağlıyor.

Bu arada Reuters'ın haberinde oldukça enterasan bir bilgi var. StoreDot'un pil teknolojisine Chelsea'nin sahibi Roman Abramovich'in ve adı açıklanmayan Asyalı lider bir telefon üreticisinin destek verdiği haberde belirtiliyor. Uzun uzun zaman önce Samsung'un yeni pil teknolojisi konusunda ismi birkaç kere anılmıştı. Güney Koreli şirket saman altından su yürütmekte başarılı. StoreDot'un pil çözümünde baş şüphelilerden biri Samsung olabilir. Siz ne dersiniz?

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 saniyede şarj olan pil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN