Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Google, vergi isteyen İspanya'dan çekildi

Giriş Tarihi: 11.12.2014 13:18
Google, vergi isteyen İspanya'dan çekildi

Google yetkilileri, İspanyol hükümetinin çıkardığı yeni telif yasasına göre her yayın için vergi ödemek zorunda olduklarına dikkat çekerek Google News İspanyayı kapattı.

İspanyada ekonomik krizin en önemli sorumlularından biri olarak gösterilen uluslararası şirketlerin servis verdiği ülkelerde az vergi ödemesinin ilk kurbanlarından biri arama motoru Google oldu. İspanyol hükümetinin geçtiğimiz günlerde yasallaştırdığı ve 1 Ocak 2015 tarihinde yürülüğe girecek olan yeni Telif Hakkı yasasına göre Google arama motoru link verdiği siteler için İspanyaya vergi ödemek zorunda kalacak. Bu karara karşı çıkan ve yıllarca vergi ödemeden İspanyadan milyonlarca avro para kazanan Google yönetimi bir açıklama yaparak İspanyadan çekildiklerini duyurdu.

Google News sorumlusu Richard Gingras, İspanyol hükümetinin çıkardığı yeni telif yasasına göre ülke topraklarında yayınlanan küçük büyük gözetmeksizin her yayın için vergi ödemek zorunda olduklarına dikkat çekerek, Google News İspanyayı şimdilik kapatmak zorundayız dedi. Google arama motorundan yayınlanan haberlerden para kazanmadıklarının da altını çizen Gingras, 16 Aralıktan itibaren İspanyaya verdiğimiz servisten çekiliyoruz dedi. İspanya hükümeti geçtiğimiz hafta da ülkede çok sayıda korsan yayın yapan dizi ve film sitelerinin yöneticilerini gözaltına alarak hakklarında yasal işlemler başlatmıştı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google, vergi isteyen İspanya'dan çekildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN