Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, Flash'ı bırakıp HTML5'e geçiş yaptı

Video paylaşım sitesi , beklenen büyük değişimin gerçek olduğunu ilan etti!

Giriş Tarihi: 29.1.2015 14:42
YouTube, Flash'ı bırakıp HTML5'e geçiş yaptı
Web'in Adobe Flash'ı yavaşça geride bıraktığı bilinen bir gerçek; ancak popüler video paylaşım sitesi onu kullanmaya devam etmekteydi. Ancak YouTube blog'unda yapılan bir açıklamayla YouTube'un tamamen HTML5'e geçtiği doğrulandı.

Böylece uzun süredir Flash'ın selefi olarak değerlendirilen HTML5'i IE 11, Safari 8, Chrome ve Firefox'un son sürümlerinde YouTube'un video oynatıcısında varsayılan olarak kullanmaya başlamış olacak. HTML5, akıllı telefonlar gibi günümüzün modern platformlarında Flash'a göre daha sık destekleniyor.

YouTube mühendislik yöneticisi Richard Leider'ın YouTube blog'unda yaptığı açıklamaya göre HTML5'in "uyarlamalı bitrate" (ABR) desteği, bu standarda geçişte en önemli etkenlerden biri oldu. HTML5 sayesinde YouTube, videonun kalitesini bant genişliğine göre dinamik olarak değiştirebilecek.

YouTube'un HTML5'e geçişi, 4K videoları 60fps'de oynatmaya izin veren VP9 codec'inin kullanımına da olanak tanıyacak. HTML5 aynı zamanda videoların daha hızlı yüklenmesi, kolay video paylaşımı ve yayını için WebRTV desteği anlamına da geliyor. Tüm bu gelişmelerden tek zararlı çıkan ise Adobe ve emektar ürünü Flash olmuş gibi görünüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YouTube, Flash'ı bırakıp HTML5'e geçiş yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN