'ı en çok üniversiteliler kullanıyor

Kayseri'deki Melikşah Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından yapılan araştırmada sosyal medyada en çok kullanımın yüzde 85 ile 'ta olduğu, bunu Facebook ve Twitter'ın izlediği belirlendi.

Giriş Tarihi: 4.2.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 4.2.2015 13:37
WhatsApp'ı en çok üniversiteliler kullanıyor
Psikoloji Bölümü Araştırma görevlisi Osman Amil, öğrenciler; Büşra Cücer, Tuğçe Erdem, Fatma Özcan ve Teslime Merve Öztürk tarafından yapılan araştırmada sosyal medyada yoğun olarak kullanılan sosyal paylaşım sitelerinin ayrı değerlendirilirken, kullanım oranları incelendi. Araştırmaya katılan toplam 345 üniversite öğrencisinin kullanım oranı yüzde 85 oldu. Diğer yandan Facebook'un halen popülerliğini yitirmediği görüldü. Araştırmada katılımcılara günde kaç saat sosyal medya kullandıkları soruldu. Buna göre üniversite öğrencilerinin yüzde 37'si 3 saatten yüzde 55'i 2 saatten fazla sosyal medyayı takip ettiklerini belirtti. 1 saatten fazla olarak değerlendirildiğinde bu oran yüzde 70'lere kadar çıktı. Sosyal medya kullanıcılarının hemen hemen hepsi her gün mutlaka hesaplarını kontrol ettiklerini belirtti.

TÜRKİYE'DE EN ÇOK İNDİRİLEN UYGULAMA VE OYUNLAR - TIKLAYIN

Araştırmada kullanıcıların hangi sosyal medya aracını hangi amaçla kullandıkları sorulurken WhatsApp kullanıcıları bunu daha çok haberleşmek için tercih ettiklerini, Instagram kullanıcılarının daha çok fotoğraf paylaşımı; Twitterkullanıcılarının ise gündemi takip etmek ve düşüncelerini paylaşmak için tercih ettikleri kaydedildi.

Sahte hesap oranlarına bakıldığında Twitter ve Facebook'ta sahte hesabı olduğunu belirten katılımcı sayısı her biri için yaklaşık yüzde 6 çıktı. Araştırmada en dikkat çekici noktalardan birisi sosyal medyadaki erkek ağırlığı oldu.

Yapılan analizler sonucunda erkeklere ilişkin çarpıcı sonuçlar yer aldı. Twitter'ı erkeklerin kızlardan çok daha fazla kullandıkları; erkeklerin yüzde 70'e yakını, kızların ise yüzde 57'sinin Twitter kullandığı belirlendi. Katılımcılara sosyal medyaya en çok hangi elektronik kanaldan ulaşım sağladıkları sorulduğunda en çok yüzde 85 ile cep telefonlarından girdiklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
WhatsApp'ı en çok üniversiteliler kullanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN